Σάββατο, 18 Φεβρουαρίου 2012 21:50

«Ξεφούσκωσε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Άτλας

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Παναγιώτης Τσόγκας, Δημήτρης Πάτσης

Η ψυχή των παικτών του Άτλα ήθελε, τα... σώματα όμως αρνούνταν πεισματικά να ακολουθήσουν και η ήττα με σκορ 72-67 από τη Βόνιτσα στο ΔΑΚ Πρέβεζας, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑΒΔΕ, άφησε πικρή «γεύση» στην ομάδα του Θοδωρή Ροντογιάννη.

Οι φιλοξενούμενοι «πάτησαν» στην εμπειρία των Παπαδόπουλου, Μακρόπουλου και Θειακού (πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 24 πόντους), εκμεταλλεύτηκαν τη «δύναμη πυρός» τους κοντά στο καλάθι, ενώ ο Άτλας που είχε κορυφαίους τους Θωμά και Γάκη δεν κατάφερε να βρει επιθετικές λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι «οιωνοί» προμήνυαν πως θα γίνει πραγματική «μάχη».

Οι γηπεδούχοι με τον Βαλάντη Γάκη να θυμίζει κάτι από... Ρόουζ (ενδεικτικό είναι πως ο άσος του Άτλα μελέτησε εξονυχιστικά επί... νύχτες τις κινήσεις του σταρ των Μπουλς) και τον Παρούση να σκοράρει από τα 6,75 ξεκίνησαν δυνατά. Το ημίχρονο «έκλεισε» στο 38-41 με τον Θωμά να οργανώνει και να εκτελεί στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά μόλις οι δύο ομάδες επέστρεψαν από τα αποδυτήρια η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε σαφώς υπέρ της Βόνιτσας.

Ο Παπαδόπουλος το πήρε... πάνω του, η κόπωση άρχισε να «βαραίνει» τους παίκτες των γηπεδούχων και με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Κώστα Παπίρη είχε ήδη «χτίσει» μια διαφορά 9 πόντων υπέρ της (47-56). Η ροή του ματς δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα το ροζ φύλλο αγώνος να καταλήξει στα χέρια της Βόνιτσας.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 14-15, 9-15, 15-21

Διαιτητές: Τσώνος, Γαληνάς

ΑΤΛΑΣ (Θ. Ροντογιάννης): Παρούσης 11 (2), Παπουτσής, Θωμάς 16 (3), Γάκης 12 (2), Χαραλαμπόπουλος, Μαυρομάτης 2, Τέφας Αχ. 1, Σκλαβενίτης 4, Τέφας Βασ. 7, Σταυρίδης 1, Ζιώγας 2, Ευθυμίου 6

ΒΟΝΙΤΣΑ (Κ. Παπίρης): Περλής, Μακρόπουλος 19, Μασούρας, Παπαδόπουλος 19 (1), Μάρης 2, Κορόζης, Κρητικός 5 (1), Προδρομίτης 4, Θειακός 24, Ζαχαράκης 4.