Κυριακή, 21 Οκτωβρίου 2018 19:51

“Ξεπέρασε” το... εμπόδιο της Καλαμπάκας ο Σ.Κ. Νικόπολη Πρέβεζας (pics)

Πρώτο ροζ φύλλο αγώνος για τη σεζόν 2018-2019, για την ανανεωμένη Νικόπολη Πρέβεζας, η οποία επικράτησε εντός έδρας του Α.Ο. Καλαμπάκας με σκορ 71-55, για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' Εθνικής (3ος Όμιλος).

IMG 2370

Οι γηπεδούχοι άργησαν να βρουν ρυθμό στο πρώτο πεντάλεπτο (βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4 πόντους (7-11), παρ' όλα αυτά βρήκαν ηρεμία και σίγουρες επιλογές στην επίθεση στο πρόσωπο των Μουλά, Σουλιώτη και Κοντογιάννη, και η πρώτη περίοδος έδειχνε πως θα έχουμε ένα ματς-ντέρμπι (20-19).

Η νευρικότητα (η Νικόπολη δέχθηκε 3 τεχνικές ποινές) κόστισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο στους “κιτρινόμαυρους” και το σκορ ημιχρόνου έκλεισε στο 30-34, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν πως θα αποτελέσουν “σκληρό καρύδι” στο παρκέ.

IMG 2379

Η Νικόπολη βγήκε από τα αποδυτήρια “άλλη ομάδα”. Πήρε το προβάδισμα στο 6'28'' πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (37-36), “πάτησε γκάζι” με πρωταγωνιστές τους Πελίγκο, Μουλά και ολοκλήρωσε την περίοδο με σκορ 57-45, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

IMG 2380

Η αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Παπίρη χωρίς σκορ για 3,5 λεπτά, ωστόσο η καλή της άμυνα δεν την έκανε να ανησυχήσει. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους, κράτησαν διαφορά ασφαλείας σε όλα τα σημεία της 4ης περιόδου και επικράτησαν με τελικό σκορ 71-55, κάτι που θα είναι ενδεχομένως πολύ χρήσιμο (η διαφορά πόντων) και εν' όψει του δεύτερου αγώνα μεταξύ των δύο σωματείων.

IMG 2377

Η Νικόπολη απέδειξε πως στην έδρα της θα είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική και πέραν των παικτών που “τράβηξαν” σκορ και απόδοση στο ματς της Κυριακής (Μουλάς, Κοντογιάννης, Πελίγκος, Κακιούζης, Παπαμιχαήλ), ο Παπίρης πήρε λύσεις και από τους Σουλιώτη, Δούβλη και Βαβέτση, γεγονός ελπιδοφόρο.

IMG 2389

*Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε στην αρχή του αγώνα για την απώλεια του Πάτρικ Μπάουμαν