Κυριακή, 20 Ιανουαρίου 2019 12:31

Ξεπέρασε το εμπόδιο και του ΒΑΟ Άρτας ο Άκτιος Απόλλων

Την παρακάτω ανακοίνωση εξέδωσε ο Άκτιος Απόλλων:

“Με το «ροζ» φύλλο αγώνα επέστρεψε η ομάδα μας από την Άρτα καθώς το Σάββατο 19/1 επικράτησε στο Νέο Τ9 Άρτας του ΒΑΟ Άρτας με σκορ 45-64 και παρέμεινε έτσι στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας του Α’ ομίλου του πρωταθλήματος της Β’ ανδρών ΕΣΚΑΒΔΕ.

Η αποστολή της ομάδας μας ταξίδεψε στην Άρτα χωρίς τους Γάκη και Αρβανιτίδη με στόχο τη νίκη ώστε να αυξήσει τις πιθανότητες συμμετοχής στη 2η φάση του πρωταθλήματος. Οι παίκτες μας πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση για 3 δεκάλεπτα ειδικά στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού ενώ και στην επίθεση με καλή κυκλοφορία κατάφερναν να φτάνουν σε εύκολα καλάθια. Χαρακτηριστικό είναι πως η ομάδα μας πήγε στα αποδυτήρια με την ολοκλήρωση του 1ου ημιχρόνο έχοντας δεχτεί μόνο 20 πόντους. Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίκτες μας συνέχισαν στα ίδια επίπεδα συγκέντρωσης και αύξησαν την υπέρ τους διαφορά δίνοντας την ευκαιρία στον coach Παπαμιχαήλ από τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου να δώσει αρκετό χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες.

Δεκάλεπτα: 14-17, 06-19, 8-15, 17-13

Άκτιος Απόλλων (Παπαμιχαήλ Μ.): Χρυσανθόπουλος 2, Σιάρκος, Κίτσιος 4, Κιτσαντάς 4(1), Τζάλλας 7(1), Σκαμνέλος 6(2), Παπαμιχαήλ Α. 3, Γκόπης 6, Ευθυμίου 10, Αργυρός 8(1), Τσέτσικας 14.

Η ομάδα μας την επόμενη αγωνιστική θα υποδεχτεί στο ΔΑΚ Πρέβεζας την Under20 της ΓΕ Αγρινίου, το Σαβ/κο 26-27 Ιανουαρίου”.