Εκτύπωση αυτής της σελίδας
Δευτέρα, 28 Οκτωβρίου 2019 20:55

Εκτός έδρας νίκη για τον Άκτιο Απόλλωνα

Με το ροζ φύλλο στις αποσκευές της επέστρεψε ο Άκτιος Απόλλων από το Αιτωλικό καθώς το Σάββατο 27/10, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Β' ΕΣΚΑΒΔΕ, επικράτησε εκτός έδρας του ΑΓΟ Γρ. Λιακατάς με 69-79.

Σε σχετικό δελτίο τύπου ο Σύλλογος αναφέρει: "Η αποστολή της ομάδας μας ταξίδεψε στην δύσκολη έδρα του Αιτωλικού με αρκετές απουσίες λόγω τραυματισμών, με τον coach Βαλάντη Γάκη να έχει στη διάθεσή του μόλις 9 παίκτες.

Οι παίκτες μας ξεκίνησαν νωθρά το παιχνίδι με τους γηπεδούχους να προηγούνται γρήγορα με 11-1 με διαδοχικά σουτ πίσω από τη γραμμή των 3 πόντων. Η ομάδα μας όμως αντέδρασε και κατάφερε να πλησιάσει στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου με 20-18. Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες μας ανέβασαν και άλλο την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση, πήραν προβάδισμα στο σκορ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το υπέρ μας 32-37.

Στο δευτερο μέρος οι παίκτες μας άρχισαν να εμφανίζουν σημάδια κόπωσης και με κακές επιλογές και λάθη έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν και να ξαναπέρασουν μπροστά στο σκορ με 51-50. Στο 4ο δεκάλεπτο όμως οι παίκτες μας είχαν την ψυχραιμία να αντέξουν στην πίεση των γηπεδούχων, βρήκαν λύσεις στην επίθεση στα κρίσιμα σημεία (1 λεπτό πριν το τέλος το ματς ήταν 69-73) και κατάφεραν να φτάσουν στην νίκη με 69-79 και στο 2/2 στο πρωτάθλημα, σε μία δύσκολη έδρα απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα.

Δεκάλεπτα: 20-18, 12-19, 24-21, 13-21

Άκτιος Απόλλων(Γάκης):Σιαρκος, Θεοδωρακακος 6, Κιτσιος 4, Τζάλλας 10(2), Σκαμνέλος 12 (2), Παπαμιχαηλ 20(1), Γκόπης 7, Ευθυμίου 9, Τσέτσικας 11

Την επόμενη αγωνιστική (3η) η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον ΓΟ Αμφιλοχίας με τον οποίο ισοβαθμούμε στην 1η θέση της βαθμολογίας του Α' ομίλου έχοντας 2 νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Το τζάμπολ είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή 3/11 στις 4 μ.μ.