Σάββατο, 17 Οκτωβρίου 2020 19:53

Πήρε το ροζ φύλλο αγώνος με αντίπαλο τον Φαίακα Κέρκυρας η Νικόπολη Πρέβεζας (pics+vid)

Τη νίκη με σκορ 59-56 πήρε στο ΔΑΚ Πρέβεζας ο ΣΚ Νικόπολη με αντίπαλο το Φαίακα Κέρκυρας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ (Β' Όμιλος).

IMG 0414

Το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με την ομάδα του Κώστα Πολίτη να βρίσκει τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση στο τελευταίο 1,5 λεπτό και τελικά να φεύγει από το παρκέ με το ροζ φύλλο αγώνος.

IMG 0428

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Νικόπολη βασιζόμενη στην καλή της άμυνα κατάφερε να πάρει προβάδισμα με σκορ 16-9 (σκορ δεκαλέπτου). Ίδια αγωνιστική “γεύση” και στη δεύτερη περίοδο με το σκορ ημιχρόνου να “κλείνει” στο 29-25.

IMG 0459

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να προηγηθούν με σκορ 31-36, 6'48'' πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου. Η Νικόπολη κατάφερε να βρει και πάλι ρυθμό σε set παιχνίδι και προηγήθηκε στη λήξη του δεκαλέπτου με σκορ 41-40.

IMG 0435

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν και πάλι “κοιλιά” με αποτέλεσμα ο Φαίακας να “χτίσει” ένα μικρό προβάδισμα (43-49) στο 6'25'' πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο συγκεντρωμένοι από εκεί και έπειτα, έπαιξαν ορθολογικό μπάσκετ και έφεραν το ματς στα ίσια 4 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (51-51).

IMG 0461

Από εκεί και πέρα στο τελευταίο λεπτό με 4 συνεχόμενους πόντους του Δούβλη, η Νικόπολη έκανε το 57-53 και “κλείδωσε” τη νίκη, με το τελικό σκορ να είναι 59-56.