Σάββατο, 25 Φεβρουαρίου 2012 21:53

Το Καναλάκι «χαμογέλασε» στο τοπικό ντέρμπι

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο κλειστό της Πάργας ανάμεσα στην ΑΕ Καναλακίου και την Παραμυθιά, με τους τυπικά γηπεδούχους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 71-68. Η αναμέτρηση είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, με δυνατές «μονομαχίες», αρκετές εναλλαγές στο σκορ και ένα αγχώδες φινάλε. Δικαίως λοιπόν οι παίκτες και των δύο ομάδων απέσπασαν το δυνατό χειροκρότημα των θεατών με τη λήξη του αγώνα.

Το Καναλάκι ξεκίνησε δυνατά το ματς, κόντρα στην άμυνα ζώνης της Παραμυθιάς. Προηγήθηκε με 29-24 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Στύλο, Κασκάνη και Δάσκαλο να βρίσκουν εύκολα τις λύσεις στην επίθεση. Όσο παραγωγικοί ήταν οι παίκτες του Τζομάκα στην πρώτη περίοδο, τόσο κακές επιλογές είχαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Παραμυθιά ξεκίνησε την αντεπίθεσή της και με... μπροστάρηδες τους Ματσάγγα και Μάστορα «έκλεισε» το ημίχρονο με το υπέρ της 37-43.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν από τα αποδυτήρια με «καθαρό» μυαλό, «έσφιξαν» την άμυνά τους και πήραν μάλιστα και προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 2'40'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο όμως έληξε 55-56 υπέρ των φιλοξενουμένων με καλάθι του Κούρτη στην εκπνοή. Το φινάλε αναμενόταν δραματικό, κάτι που τελικώς έγινε. Οι δύο ομάδες βρισκόταν σε απόσταση βολής καθ' όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου. Ένα λεπτό και δέκα δευτερολεπτα πριν το τέλος, το σκορ ήταν 69-68. Δύο εύστοχες βολές του Κασκάνη 10 δευτερόλεπτα πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, καθώς ο Μπαμπάς αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κασκάνης (24 πόντοι) και Δάσκαλος (22 πόντοι), ενώ για την Παραμυθιά οι Ματσάγγας (26) και Μάστορας (17).

Δεκάλεπτα: 29-24, 8-19, 18-13, 16-12

Διαιτητές: Ζιώγας, Λεοντάρης

ΚΑΝΑΛΑΚΙ (Τζομάκας): Πρωτόπαπας 1, Καούρης, Στύλος 13 (2), Παππάς, Κασκάνης 24 (3), Παππάς 5, Γάκης, Μπόχτης 2, Δάσκαλος 22 (1), Πάνου 4.

ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ (Παπανικολάου): Μπαμπάς 2, Ματσάγγας 26 (2), Μάστορας 17 (2), Κούρτης 4 (1), Παπούδος 12 (1), Τριάντης, Αναστασίου 7 (1).

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΟΓΚΑΣ