Δευτέρα, 19 Μαρτίου 2012 02:15

Μια ανάσα από το final four τα αγόρια του 1ου ΓΕΛ Πρέβεζας

Μια ανάσα από το final four βρίσκεται η ομάδα βόλεϊ των αγοριών του 1ου Γενικού Λυκείου Πρέβεζας μετά τη νίκη επί της ομάδας του 12ου Γενικού Λυκείου Λάρισας με 2-0 σετ (21-25, 14-25).

Στο πρώτο σετ το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και ουσιαστικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η ομάδα που θα έκανε τα λιγότερα λάθη θα κέρδισε και πράγματι το 1ο ΓΕΛ Πρέβεζας παίζοντας πιο προσεκτικά στους τελευταίους πόντους κατάφερε να μετατρέψει το 21-21 σε 21-25. Στο 2ο σετ η ομάδα της Πρέβεζας αξιοποίησε τα ατού της και κατάφερε τελικά να επιβληθεί εύκολα με σκορ 14-25 και να περάσει στις 8 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας.

2ο ΓΕΝ. ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ (Ειρ. Σιαμπίτα): Μάγειρας, Σπυράτος, Μπαζιάνας, Τσιρογιάννης, Γουσούλη, Κυρανούδης, Πατούνας (λ), Καλοπήτας, Βεζακιάδης, Τριανταφύλλης, Στάχταρης, Καδδάς.

1ο ΓΕΝ. ΛΥΚΕΙΟ ΠΡΕΒΕΖΑΣ (Ζ. Πολύκαρπος): Βρυώνης, Β. Ζήσης, Μαρκεζ, Μπάνος, Παπανικολάου, Μότσιος (Κωστούλας. Θ. Ζήσης, Βασιλειάδης).

Δεν τα κατάφεραν τα κορίτσια

Την ίδια στιγμή τα κορίτσια του 1ου ΓΕΛ Πρέβεζας δεν τα κατάφεραν απέναντι στην αντίστοιχη ομάδα του 4ου ΓΕΛ Λάρισας και γνώρισαν την ήττα με 2-0 σετ(25-15, 25-13).

Μετά από ένα αναγνωριστικό ξεκίνημα η ομάδα του 4ου ΓΕΛ Λάρισας πήρε τα ηνία του παιχνιδιού, διατήρησε το προβάδισμα και πήρε εύκολα το 1ο σετ με 25-15.

Στο 2ο δεύτερο σετ η λαρισινή ομάδα μπήκε δυνατά και πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ (5-1) και χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση οδηγήθηκε στο τελικό 25-13.

4ο ΓΕΝ. ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ (Σ. Παπαστεργίου): Γιαννή, Καλέτσιου, Αργυροπούλου, Παπαστεργίου, Τζουβίλη, Μπαλδώκα, Τάση (λ), Παπαδοπούλου, Παπαργύρη, Στεργίου, Σουλτούκη, Χαϊμαδή.

1ο ΓΕΝ. ΛΥΚΕΙΟ ΠΡΕΒΕΖΑΣ (Ζ. Πολύκαρπος): Αποστόλου, Κουμάση, Πανούση, Σιολίτη, Σιούλα, Στύλου (Κοψαρή, Παπαδοπούλου, Σέλα).