Εκτύπωση αυτής της σελίδας
Κυριακή, 04 Μαρτίου 2012 11:47

Ματς για γερά νεύρα στο Λούρο

Σε ματς για γερά νεύρα εξελίχθηκε ο αγώνας μεταξύ του Θρίαμβου Λούρου και του Αμβρακικού Βόνιτσας που αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 3-3.

Το παιχνίδι είχε από όλα, πέναλτι, κόκκινες κάρτες, σκληρά μαρκαρίσματα και πολλές φάσεις με τις δύο ομάδες να αποδίδουν για αρκετό διάστημα καλό ποδόσφαιρο αφήνοντας ικανοποιημένους τους φιλάθλους και των δύο ομάδων που βρέθηκαν στην ίδια κερκίδα χωρίς κανένα παρατράγουδο.

Ο Λούρος μπήκε πιο δυνατά στο ματς και μόλις στο 12ο λεπτό είχε την ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Γκεοργκίεφ βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Προδρομίτη ωστόσο πλάσαρε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα σε μια ανύποπτη φάση μετά από σέντρα του Χαϊδάκη η μπάλα βρήκε στο χέρι παίκτη του Θριάμβου Λούρου και ο διαιτητής υπέδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κούτσικος και δεν αστόχησε κάνοντας το 0-1 για τον Αμβρακικό.

Πριν προλάβει να συνέλθει ο Θρίαμβος Λούρου δέχθηκε και δεύτερο γκολ στο 18’ από τον Μάκη Μητρόπουλο, ο οποίος με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ από μακρινή απόσταση πέτυχε ένα υπέροχο γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα.

Η ομάδα του Λούρου δεν το έβαλε κάτω, ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 26’ ο Μπρούβας με σουτ σημείωσε το 1-2. Ο Θρίαμβος συνέχισε να πιέζει για την ισοφάριση πριν μπουν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου και το κατάφερε στο 42’ όταν και πάλι ο Μπρούβας από κοντά με πλασέ ισοφάρισε σε 2-2 για τον Θρίαμβο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Αμβρακικό να παίρνει και πάλι προβάδισμα στο 53’ όταν ο Παληογιάννης με πλασέ σημείωσε το 2-3. Από εκεί και πέρα ακολούθησαν πολλά νεύρα.

Στο 56’ αποβλήθηκε ο προπονητής του Αμβρακικού για διαμαρτυρία, ενώ στο 66' ο Λιάσκος δέχτηκε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Καταγή αφήνοντας τον Θρίαμβο με 10 παίχτες. Στο 69’ με 10 παίχτες έμεινε και ο Αμβρακικός αφού ο Παληογιάννης δέχτηκε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε 1 λεπτό και αποβλήθηκε.

Ο Λούρος συνέχισε να πιέζει για την ισοφάριση και τελικά στο 78’ ο Φάτσαλης με κεφαλιά πέτυχε το 3-3, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Ζιώγας με βοηθούς τους Λαμπρούση και Λάζαρη.

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΛΟΥΡΟΥ (ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΓΚΑΡΤΖΟΝΙΚΑΣ): Κώτσης, Κοντογεώργος (76΄ Μπάκας), Γκαρτζονίκας, Κάτσενος, Θεοδώρου, Γκεοργκίεφ, Ναστούλης, Μπρούβας, Μηλιώνης, Παναγόπουλος (70΄ Φάτσαλης), Λιάσκος.

ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ ΒΟΝΙΤΣΑΣ (ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΡΑΝΟΥΛΙΔΗΣ): Προδρομίτης, Γεωργαλής, Κούτσικος Δ.Γ. (49΄ λ.τρ. Καταγής), Μητρόπουλος, Παληογιάννης, Χαϊδάκης, Μπουκουράνης, Χασακής (85΄ Προξενιάς), Κούτσικος Δ.Κ., Γραμματικόπουλος.

(Οι συνθέσεις και τα στοιχεία περιγραφής του αγώνα αναδημοσιεύονται από το prevezasports.gr)