Σάββατο, 25 Οκτωβρίου 2014 18:25

Έδειξε πως μπορεί… - Φιλαθλητικός Πρέβεζας vs ΕΑ Λάρισας 1-3 (photo+video)

Παρά την εντός έδρας ήττα με 1-3 σετ από την ΕΑ Λάρισας για τη 2η αγωνιστική της Α2 Γυναικών βόλεϊ, ο Φιλαθλητικός Πρέβεζας έδειξε βελτιωμένο αγωνιστικό πρόσωπο, πάλεψε για τρία σετ και απέδειξε πως η ομάδα υπό προϋποθέσεις, μπορεί να έχει καλύτερη τύχη στην κατηγορία.

Το χειροκρότημα των φιλάθλων που βρέθηκαν στο ΔΑΚ Πρέβεζας εξάλλου, αποτέλεσε την καλύτερη επιβράβευση για την προσπάθεια που κατέβαλαν οι αθλήτριες του Φιλαθλητικού Πρέβεζας.

IMG 7200

Η ΕΑΛ μπήκε δυνατά στο ‘Α σετ και προηγήθηκε με 2-6. Ο Φιλαθλητικός έμεινε κοντά στο σκορ, πλησίασε στο 5-7 και έκανε και το 15-15 με πόντο της Χρυσάνθης Μαγκλάρα. Η φιλοξενούμενη ομάδα με «ξέσπασμα» πήρε και πάλι ένα μικρό προβάδισμα (15-19). Οι αθλήτριες του Χρύσανθου Κυριαζή, κρατήθηκαν κοντά (21-23), ωστόσο οι Λαρισαίες εκμεταλλεύτηκαν το καλό τους μπλοκ και πήραν το σετ (21-25).

IMG 7205

Στο δεύτερο σετ ο Φιλαθλητικός έδειξε… συμπτώματα της αναμέτρησης με την Ελασσόνα. Με το «καλημέρα» βρέθηκε πίσω στο σκορ (4-10 και 5-13) και έχασε εύκολα και το 2ο σετ με τελικό σκορ 11-25.

Στο τρίτο σετ η ομάδα της Πρέβεζας έδειξε μέρος των πραγματικών της δυνατοτήτων. Με τη Χρυσάνθη Μαγκλάρα, τη Γεωργία Μαγκλάρα και την «ανεβασμένη» σε αυτό το σετ Αναστασία Παναγιωτίδου, ο Φιλαθλητικός πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 8-1, 11-3 και 20-10, δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του σετ και με πετυχημένα μπλοκ των Γιάγια και Κουμάση, έφτασε στο 25-16.

IMG 7206

Με… κεκτημένη ταχύτητα μπήκαν οι αθλήτριες της Πρέβεζας και στο τέταρτο σετ. Προηγήθηκαν μάλιστα με 6-3. Ο κόουτς της ΕΑΛ πήρε τάιμ-άουτ, ο Φιλαθλητικός «έσβησε» και το σκορ έφτασε στο 6-13, με τη φιλοξενούμενη ομάδα να έχει δυνατό της «όπλο» το μπλοκ. Γρήγορα έγινε το 8-20 και το σετ τέλειωσε με σκορ 13-25 υπέρ της ομάδας της Λάρισας (τελικό 1-3 σετ).

IMG 7217

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Κυριαζής): Μπακάλη, Σιούλα, Μαγκλάρα Γ., Κουμάση, Μαγκλάρα Χρ., Μπαρμπούδη, Κοσμίδου, Λάσκαρη-Τρίγκα, Παναγιωτίδου, Ντάκουλα, Πεπόνη, Γιάγια.

ΕΑΛ (Πνάκας): Μπέη, Γεροκώστα, Σταυροθεοδώρου, Δούρου, Τάση, Κοντονάσιου, Τίκα, Τουσιούδη, Κουτσογιάννη, Καματσέλου, Νατσίδου, Παππά.