Σάββατο, 25 Οκτωβρίου 2014 22:21

«Περίπατος» για τη Νικόπολη κόντρα στον Κερκυραϊκό (photo+video)

Η Νικόπολη επικράτησε στο ΔΑΚ Πρέβεζας με 83-55 του Κερκυραϊκού, για τη 2η αγωνιστική του Β' Ομίλου της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ. Το ματς εξελίχθηκε σε «υγιεινό περίπατο» για τους παίκτες του Κώστα Παπίρη, ο οποίος χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα 11-0 (με πόντους των Τσαπάρα, Μπιστιόλα, Παπαμιχαήλ και Πολίτη), με τους Κερκυραίους να «μαζεύουν» το σκορ στο 13-9. Ένα τρίποντο του Κιτσαντά έκανε το 18-11 τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, η οποία «έκλεισε» στο 28-15.

IMG 7420

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανταγωνιστικό παιχνίδι είδαμε μόνο μέχρι το 30-23. Η Νικόπολη με ένα ξέσπασμα διαρκείας έφερε το σκορ στο 44-23, με ένα σερί 14-0 και το ημίχρονο τελείωσε με 48-27.

Οι «κιτρινόμαυροι» πάτησαν... γκάζι και ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (σκορ 72-37), με την τελευταία περίοδο να είναι διαδικαστική και το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει νικήτρια τη Νικόπολη (τελικό σκορ 83-55).