Κυριακή, 23 Νοεμβρίου 2014 18:27

Θέλει υπομονή και δουλειά για να έρθει ξανά το χειροκρότημα – Φιλαθλητικός vs Ακρίτας Καλαμάτας 0-3

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε στο ΔΑΚ Πρέβεζας ο Φιλαθλητικός, ο οποίος αντιμετώπισε τον Ακρίτα Καλαμάτας για την 6η αγωνιστική της Α2 βόλεϊ γυναικών.

Για να έρθει και πάλι το χειροκρότημα και κάποια νίκη για τα κορίτσια του Χρύσανθου Κυριαζή, χρειάζεται υπομονή, δουλειά και σωστή νοοτροπία. Στόχος άλλωστε στη συγκεκριμένη κατηγορία είναι η σωτηρία και το πρωτάθλημα έχει ακόμη μακρύ δρόμο, ώστε να ανατραπεί η άσχημη βαθμολογική θέση της ομάδας.

IMG 9776

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, το ξεκίνημα του πρώτου σετ έδειχνε πως οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στις εξέδρες θα παρακολουθήσουν μία δυνατή «μάχη». Ο Φιλαθλητικός βρισκόταν σε απόσταση... αναπνοής από τον Ακρίτα στο σκορ (4-5, 5-6 και 8-9) και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με έναν άσο της Παναγιωτίδου (10-10). Από 'κει και πέρα ήρθε η αγωνιστική κατάρρευση και τα πολλά λάθη στο σερβίς. Ο σύλλογος της Καλαμάτας έφτασε στο 10-16 και το 12-20 και τελικώς πήρε το σετ με 18-25, παρά την πρόσκαιρη προπάθεια του Φιλαθλητικού να «επιστρέψει» (μείωσε στο 18-23).

IMG 9739

Εύκολη ήταν η επικράτηση των φιλοξενουμένων και στο δεύτερο σετ, το οποίο ο Φιλαθλητικός έχασε με... κάτω τα χέρια. Ο Ακρίτας έκανε γρήγορα το 8-19 και πήρε το σετ με 12-25.

Στο τρίτο σετ τα κορίτσια από την Πρέβεζα (όπως έχει συμβεί σχεδόν πάντα μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα), έδειξαν ποιες είναι οι πραγματικές τους δυνατότητες απέναντι σε ορισμένες ομάδες.

IMG 9715

Οι αθλήτριες του Χρύσανθου Κυριαζή προηγήθηκαν με 8-1 με Παναγιωτίδου και Πεπόνη στο σερβίς και ανάγκασαν τον τεχνικό του Ακρίτα να πάρει τάιμ-άουτ. Η ομάδα της Καλαμάτας άρχισε να «μαζεύει» σιγά-σιγά το σκορ και ισοφάρισε σε 15-15. Οι γηπεδούχες διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έφτασαν στο 17-15, το 18-16 και το 23-19 με πρωταγωνίστριες τις Γ. Μαγκλάρα και Παναγιωτίδου στην επίθεση. Κι ενώ έδειχναν πως ήταν πολύ κοντά στην κατάκτηση του σετ, ο Ακρίτας ισοφάρισε σε 23-23 και το σετ απέκτησε «άγρια ομορφιά». 24-23 (επίθεση Γ. Μαγκλάρα), 24-24, 25-24 (άουτ), 25-25, 26-25 (Γ. Μαγκλάρα), 26-26 και εκεί μέτρησε η εμπειρία των αθλητριών της ομάδας από την Καλαμάτα. 'Εφτασαν στο 26-28, πήραν το σετ και τη νίκη με 3-0.

IMG 9697

Φιλαθλητικός (Κυριαζής): Ντάκουλα, Γιάγια, Κουμάση, Γ. Μαγκλάρα, Παναγιωτίδου, Κοσμίδου Β., Μπαρμπούδη, Λάσκαρη-Τρίγκα, Πεπόνη, Σιούλα, Μπακάλη, Κοσμίδου Αν.

Ακρίτας Καλαμάτας (Ξεροβάσιλας): Πανταζοπούλου, Ιωσηφίδη, Μποτσάκη, Χάσκου, Νικολακοπούλου, Καρακύκλα, Κουκούτση, Παυλέα, Αθανασοπούλου, Μπούνα, Κουτίβα Μ., Κουτίβα Λ.