Εκτύπωση αυτής της σελίδας
Κυριακή, 14 Δεκεμβρίου 2014 19:08

Πήρε ένα σετ, πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει ο Φιλαθλητικός Πρέβεζας (photo+vid)

Τα πολλά λάθη κόστισαν στο Φιλαθλητικό Πρέβεζας την ήττα με 3-1 σετ στην Πάτρα, με αντίπαλο τον Απόλλωνα, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 βόλεϊ γυναικών (2ος Όμιλος).

Τα κορίτσια του Πολύκαρπου Ζήση, πήραν ένα σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1, «λύγισαν» στο 2ο σετ (25-23), όπως και στο τρίτο, και δεν κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη στη φετινή Α2.

IMG 9565

Ο γηπεδούχος Απόλλων ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 4-2. Ο Φιλαθλητικός πέρασε στην «αντεπίθεση», εκμεταλλευόμενος λάθος των αντιπάλων για το 4-5 και πέρασε μπροστά με δύο πόντους (6-8), με καρφί της Σιούλα, που και πάλι αγωνίστηκε ως ακραία για μεγάλο χρονικό διάστημα (στα μέσα του τρίτου σετ έπαιξε λίμπερο). Η ομάδα της Πρέβεζας μάλιστα με πόντο της Παναγιωτίδου έκανε το 11-14 (προηγήθηκε άσος της Λάσκαρη-Τρίγκα), αναγκάζοντας τον αντίπαλο προπονητή να πάρει τάιμ-άουτ. Οι γηπεδούχες μπήκαν στο τερέν πιο συγκεντρωμένες και κατάφεραν να κάνουν το 21-15, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για να πάρουν το σετ. Δύο συνεχόμενοι άσοι της Γιάγια έκαναν το 21-18, ένας πόντος της Κουμάση (πλασέ σε διεκδίκηση στο φιλέ) το 23-20, αλλά ο Απόλλων «τέλειωσε» το σετ με 25-20, κάνοντας το 1-0.

IMG 9556

Το δεύτερο σετ είχε συναρπαστική εξέλιξη. Η ομάδα της Πάτρας «έχτισε» μία μικρή διαφορά με το ξεκίνημα (9-5), ωστόσο ο Φιλαθλητικός με ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα (σερί οκτώ «αναπάντητων» πόντων) και 5 συνεχόμενους πόντους από τη Μαγκλάρα (4 άσοι), έκανε το 9-13. Οι φιλοξενούμενες μάλιστα με άσο της Πεπόνη πέρασαν μπροστά με 12-17.

IMG 9603

Σε αυτό το σημείο ήταν η σειρά του Απόλλωνα να αντιδράσει. Οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αθλητριών του Φιλαθλητικού και κατάφεραν να περάσουν και πάλι μπροστά με 19-17. Στη συνέχεια η εξέλιξη του σκορ φανέρωνε πως θα έπαιρνε το σετ η ομάδα που… το ήθελε περισσότερο. Οι Πρεβεζάνες έφεραν το σκορ στην ισοπαλία (21-21), είδαν την αντίπαλη ομάδα να φτάνει στο 24-22, αλλά δε τα παράτησαν. Η Πεπόνη με πλασέ έκανε το 24-24 και η Μαγκλάρα πήρε τον πόντο και έδωσε προβάδισμα στο Φιλαθλητικό (24-25). Ο Απόλλων έκανε την ανατροπή (26-25) με άσο της Παπαγιάννη, παρ’ όλα αυτά οι αθλήτριες από την Πρέβεζα με καρφί της Παναγιωτίδου και δύο λάθη των Πατρινών, πήραν το σετ με 26-28 και έκαναν το 1-1.

IMG 9540

Στο τρίτο σετ, οι λεπτομέρειες έκριναν το νικητή και πάλι. Οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (εξαίρεση το αρχικό 8-5 του Απόλλωνα και το 17-14, τα οποία «έπιασε» στο 9-9 και στο 18-18 ο Φιλαθλητικός). Οι γηπεδούχες έκαναν το 24-20 και έμοιαζαν να έχουν στο… χέρι τους το σετ. Η ομάδα της Πρέβεζας όμως αντέδρασε και έφτασε στο 24-23 με άσο της Γιάγια. Ο Απόλλων όμως πήρε τον τελευταίο πόντο (25-23) και το προβάδισμα με 2-1 σετ.

IMG 9609

Ίδια «γεύση» για το Φιλαθλητικό και στο τέταρτο σετ. Η εξέλιξη ήταν συναρπαστική με το σκορ να είναι ισόπαλο ή στον πόντο, πάνω από δέκα φορές στο σετ. Στο 18-18, η ομάδα της Πάτρας είχε τη δύναμη και την εμπειρία να κάνει ένα μικρό «σερί» (22-18) και τελικά να πάρει τη νίκη με 25-19 (3-1 σετ).

Τα σετ: 25-20, 26-28, 25-23, 25-19

Διαιτητές: Γλωσσίδης, Γεράνιος

ΑΠΟΛΛΩΝ (Σπυρόπουλος Δ.): Παπαγιάννη, Καρνάτσου, Κανελλοπούλου, Γιαννοπούλου, Χριστοπούλου, Λυκούδη, Κόλλια Ν., Κόλλια Ελ., Μπακλέση, Φαλτσέτα, Καράβολα.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήσης Πολ.): Παπαδοπούλου, Παναγιωτίδου, Γιάγια, Κοσμίδου Β., Μπαρμπούδη, Λάσκαρη-Τρίγκα, Κουμάση, Ντάκουλα, Μαγκλάρα Γ., Σιούλα, Πεπόνη.