Εκτύπωση αυτής της σελίδας
Κυριακή, 21 Δεκεμβρίου 2014 18:23

«Έσβησε» στα τρίτο και τέταρτο σετ – Φιλαθλητικός Πρέβεζας vs Μεσσηνιακός 1-3 (photo)

Λένε πως η «καλή ημέρα από το... πρωί φαίνεται», ωστόσο στην αναμέτρηση Φιλαθλητικού-Μεσσηνιακού, για τη 10η αγωνιστική της Α2 βόλεϊ γυναικών (2ος Όμιλος), μάλλον δε συνέβη κάτι τέτοιο. Οι αθλήτριες του Πολύκαρπου Ζήση, αν και πήραν με «ψυχωμένο» τρόπο το πρώτο σετ και διεκδίκησαν στα ίσια το δεύτερο, «έσβησαν» στο 2ο και το 3ο και γνώρισαν την ήττα με 1-3 σετ από την ομάδα της Καλαμάτας, που είχε τη Σιρίνινα σε εξαιρετική ημέρα.

Πολλά παράπονα για τη διαιτησία του Γκολφινόπουλου, έχει η διοίκηση του Φιλαθλητικού, ιδιαίτερα για αποφάσεις του στο δεύτερο και το τέταρτο σετ.

IMG 0063

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Φιλαθλητικός πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο πρώτο σετ με 6-3, με άσο της Σιούλα και διεύρυνε το προβάδισμά του (13-8), εκμεταλλευόμενος λάθος των φιλοξενουμένων. Έφτασε το σκορ και στο 15-11, ωστόσο ο Μεσσηνιακός με συνεχόμενους πόντους, κατάφερε να ισοφαρίσει και το σετ είχε από 'κει και πέρα συναρπαστική εξέλιξη. Με πόντο της Κουμάση και την Πεπόνη στο σερβίς, η ομάδα της Πρέβεζας προηγήθηκε με 21-18, ωστόσο το σωματείο της Καλαμάτας με σερί 0-5, έκανε το 21-23. Ένας κρίσιμος πόντος της Σιούλα και ένα πετυχημένο μπλοκ των Γ. Μαγκλάρα-Γιάγια, οδήγησαν το σετ στην ισοπαλία (24-24) και ο Φιλαθλητικός πέρασε μπροστά (25-24), με ένα λάθος της αντίπαλης ομάδας. Πόντο-πόντο οι αθλήτριες των δύο σωματείων διεκδίκησαν το σετ (25-26, 26-26, 26-27, 27-27, 27-28, 28-28), με τις Πρεβεζάνες να δείχνουν ψυχραιμία στο τέλος και να παίρνουν το σετ με 30-28.

IMG 0118

Ίδια αγωνιστική «γεύση» και στο δεύτερο σετ. Ο Μεσσηνιακός προηγήθηκε με 4-8 με συνεχόμενους πόντους της Σιρίνινα (δύο άσοι), ωστόσο ο Φιλαθλητικός με εντυπωσιακό σερί 9-0 (με τις Σιούλα, Παναγιωτίδου να παίρνουν πόντους στην επίθεση), έφτασαν το σκορ στο 13-8. Η ομάδα της Καλαμάτας δεν παρέδωσε τα «όπλα» και κρατήθηκε κοντά στο σκορ (15-14, 19-18). Οι αθλήτριες του Πολύκαρπου Ζήση σε ένα κρίσιμο σημείο, έφτασαν στο 22-19 (λάθος σερβίς αντιπάλου) και στο 24-22 με καρφί της Παναγιωτίδου, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν το σετ, να κάνουν το 2-0 και να έχουν πλέον πολλές πιθανότητες για την πρώτη τους νίκη στην Α2. Η ομάδα της Καλαμάτας έφτασε το σκορ στο 24-24 και προηγήθηκε με 24-25 με εντυπωσιακό πόντο της Σιρίνινα. Ακολούθησαν δύο ισοπαλίες (25-25, 26-26) και ο Μεσσηνιακός, πιο συγκεντρωμένος, «έκλεισε» το σετ με 26-28, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

IMG 0072

Στο τρίτο σετ ο Μεσσηνιακός ανέβασε την απόδοσή του. Πήρε προβάδισμα με 9-15 και 10-18, βάζοντας τις βάσεις για να φτάσει στο 1-2. Ο Φιλαθλητικός μείωσε πρόσκαιρα σε 17-22, αλλά έχασε το σετ με σκορ 18-25.

IMG 0124

«Καρμπόν» ήταν η αγωνιστική εικόνα και στο τέταρτο σετ. Ο Μεσσηνιακός με εντυπωσιακό σερί πόντων έφτασε στο 2-13. Ο Φιλαθλητικός προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας αρχικά σε 11-16 και σε 15-21 με πόντο της Γιάγια σε πρώτο χρόνο (πολλά παράπονα έχουν οι γηπεδούχοι για τη διαιτησία σε αυτό το χρονικό σημείο), αλλά οι φιλοξενούμενες διατήρησαν το προβάδισμά τους και πήραν το σετ και το παιχνίδι με 17-25. Τελικό σκορ 1-3 σετ.