Εκτύπωση αυτής της σελίδας
Δευτέρα, 19 Ιανουαρίου 2015 21:48

Με επιτυχία ο "Δρόμος του Ταχυδρόμου 2015"-Πολύτιμη η συμβολή της ΛΕΚ Ν. Πρέβεζας

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε για 2η συνεχόμενη χρονιά στα πανέμορφα Τζουμέρκα ο μαραθώνιος αγώνας δρόμου 42 χιλιομέτρων με την ονομασία «Ο δρόμος του Ταχυδρόμου» που διοργανώθηκε με πολλή αγάπη και μεράκι από τους ανθρώπους της mountainsports αλλά και κατοίκους και φορείς της περιοχής, σε μια προσπάθεια ανάδειξης της φυσικής και περιβαλλοντικής ομορφιάς της περιοχής και στην μνήμη του ταχυδρόμου Κώστα Κώστα.

mailman11

Παράλληλα έγινε ημιμαραθώνιος αγώνας 23 χιλιομέτρων καθώς επίσης και μικρός αγώνας (fun race) 7 χιλιομέτρων, με κοινή εκκίνηση και τερματισμό το χωριό Άγναντα Άρτας.

IMG 7410-2

Πενήντα αθλητές και αθλήτριες, βρέθηκαν με βροχερό καιρό, στην αφετηρία το πρωί της Κυριακής και στις 11:00 δόθηκε η εκκίνηση καθώς ακούστηκε από το στόμα του τωρινού ταχυδρόμου κου. Ζιάβρα για μια ακόμη φορά ο ήχος της ταχυδρομικής τσαμπούνας.

IMG 7427-2

Η Α΄ διαδρομή ήταν μαραθώνιος αγώνας 42 χιλιομέτρων και 1225μ.υψομετρικής διαφοράς.

Με αφετηρία τα Άγναντα οι δρομείς διέσχιζαν τη μαγευτική δυτική πλευρά των Τζουμέρκων με νότια κατεύθυνση σε ασφάλτινη διαδρομή, με ελάχιστη κίνηση, μέσα στα δάση.

Περνούσαν από τα χωριά και τους οικισμούς Σγάρα, Άνω Γραικικό, Κουκούλια, Γουριανά, Κάτω Γραικικό, Λεπιανά, Μικροσπηλιά, Καταρράκτη, για να τερματίσουν στα Άγναντα.

IMG 1962

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΡΕΚΑΣ έφτασε πρώτος στην γραμμή τερματισμού, με νέο ρεκόρ διαδρομής, σε χρόνο 3:10:47.52.

Στην δεύτερη θέση ακολούθησε ο ΦΩΤΗΣ ΛΙΟΝΤΟΣ με 3:15:29.834 και τρίτος τερμάτισε ο ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΜΠΑΛΑΤΣΟΣ με 3:44:9.680.

Η Β΄ διαδρομή, ήταν ημιμαραθώνιος αγώνας 23 χιλιομέτρων και 690μ.υψομετρικής διαφοράς.

Με αφετηρία τα Άγναντα οι δρομείς ακολουθούσαν ασφάλτινη διαδρομή περνούσαν από τα χωριά και τους οικισμούς, Σγάρα, Καταρράκτη, για να τερματίσουν στα Άγναντα.

mailman1

Πρώτος πέρασε την γραμμή τερματισμού ο ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΔΗΜΑΚΟΣ με χρόνο 1:43:35.324.

Δεύτερος ήταν ο ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΤΣΟΥΚΑΣ με 1:45:56.10 και τρίτος ο ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΠΑΠΠΑΣ με 1:53:20.964.

χρόνο 2:03:34.

Η Γ΄ διαδρομή (fun race) περιελάμβανε 7 χιλιόμετρα και 200μ. υψομετρικής διαφοράς και στην ουσία ήταν ένας πανέμορφος γύρος των Αγνάντων.

mailman6

Πρώτος έκοψε το νήμα του τερματισμού ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΔΗΜΑΚΟΣ με χρόνο 0:28:34.354.

Στη δεύτερη θέση ήταν ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΑΣΠΡΟΥΔΗΣ με 0:29:57.234 ενώ στην τρίτη θέση ήταν ο ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΥΒΑΡΔΑΣ με χρόνο 0:30:34.974.

mailman13

Στην συνέχεια το μεσημέρι της Κυριακής ακολούθησαν οι απονομές στην κάτω πλατεία Αγνάντων σε ένα κεφάτο πανηγυρικό κλίμα.

Οι πρώτοι νικητές βραβεύτηκαν με ξεχωριστά έπαθλα δημιουργία της εταιρείας Bizart, καθώς σε όλους δίδονταν δίπλωμα και μετάλλιο τερματισμού σαν μικρή επιβράβευση της μεγάλης τους προσπάθειας.

mailman21

Θα πρέπει να επισημάνουμε την πολύτιμη συμβολή της ομάδας της Λέσχης Ελλήνων Καταδρομέων Πρέβεζας που για δεύτερη χρονιά βοήθησαν εθελοντικά προσφέροντας υποστήριξη στους αθλητές σε διάφορα σημεία της διαδρομής.