Σάββατο, 07 Φεβρουαρίου 2015 20:50

Ιστορική πρώτη νίκη για το Φιλαθλητικό Πρέβεζας στην Α2 (photo+vid)

Την πρώτη νίκη της ιστορίας του σε επίπεδο Α2 Κατηγορίας Βόλεϊ Γυναικών, έκανε ο Φιλαθλητικός Πρέβεζας, επικρατώντας στο ΔΑΚ της πόλης με 3-2 σετ του ΓΣ Πετρούπολης, για την 16η αγωνιστική του 2ου Ομίλου. Οι αθλήτριες του Πολύκαρπου Ζήση παρέμειναν έτσι «ζωντανές» στο «κυνήγι» της σωτηρίας.

IMG 3211

Η... καλή ημέρα, ωστόσο δε φάνηκε από το... πρωί, δηλαδή από το πρώτο σετ. Μέχρι το 8-8 οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, ωστόσο η Πετρούπολη με ένα μικρό σερί πόντων, «έχτισε» μία διαφορά ασφαλείας (10-17). Ο Φιλαθλητικός προσπάθησε να αντιδράσει, έφτασε το σκορ στο 14-19, αλλά η φιλοξενούμενη ομάδα πήρε εύκολα το σετ με 15-25.

Εντελώς διαφορετική η αγωνιστική εικόνα στο δεύτερο σετ. Η ομάδα της Πρέβεζας μπήκε πολύ δυνατά και με τις Χρυσάνθη και Γεωργία Μαγκλάρα να παίρνουν συνεχόμενους πόντους, έφτασε γρήγορα στο 10-2. Η Πετρούπολη αντέδρασε και μείωσε σε 13-10, αλλά ο Φιλαθλητικός πάτησε και πάλι... γκάζι και ένα καρφί της Γ. Μαγκλάρα έκανε το 16-10 και στον επόμενο πόντο έγινε το 17-10. Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά και έφτασαν στο 20-18. Ένα καρφί της Γ. Μαγκλάρα διαμόρφωσε το 22-18 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη στο σετ, που ήρθε με σκορ 25-22.

IMG 3195

Με την ίδια... ταχύτητα μπήκε ο Φιλαθλητικός και στο τρίτο σετ. Έφτασε στο 9-6 και στο 11-6, με αποτέλεσμα ο προπονητής της Πετρούπολης να καλέσει τάιμ-άουτ. Η ενέργεια αυτή ωστόσο δεν μπόρεσε να χαλάσει το ρυθμό των αθλητριών της Πρέβεζας. Ένα πετυχημένο μπλοκ των Κουμάση-Παναγιωτίδου έφερε το 13-8 και ένας πόντος της Παναγιωτίδου το 19-14.

Η Πετρούπολη έμεινε όμως «ζωντανή» στο παιχνίδι, καθώς μείωσε σε 19-18. Η Παναγιωτίδου πήρε ένα κρίσιμο πόντο (20-18), η Κουμάση με άσο έκανε το 22-19 και η Χρ. Μαγκλάρα κάρφωσε για το 23-20. Ο Φιλαθλητικός πήρε τελικά το σετ με 25-22.

IMG 3168

Στο τέταρτο σετ η Πετρούπολη είχε περισσότερη ενέργεια και πήρε προβάδισμα από το ξεκίνημα. Έφτασε στο 7-11 και το 14-20 και πήρε το σετ με 18-25.

Η εξέλιξη στο τάι-μπρέικ ήταν συναρπαστική. Ο Φιλαθλητικός βρέθηκε πίσω στο σκορ (3-6, 5-8), ωστόσο παίρνοντας δύναμη και από τη συμπαράσταση των φιλάθλων, έκανε το 8-9 (Παναγιωτίδου). Η Πετρούπολη ισοφάρισε σε 10-10 και από 'κει και πέρα οι κοπέλες της Πρέβεζας φάνηκε πως το ήθελαν περισσότερο. Μπλοκ των Γιάγια-Γ. Μαγκλάρα έκανε το 12-10 και η Χρ. Μαγκλάρα πήρε τον τελευταίο πόντο, κάνοντας το 15-12 και χαρίζοντας τη νίκη στο Φιλαθλητικό. Την πρώτη της ιστορίας του σε επίπεδο Α2.