Εκτύπωση αυτής της σελίδας
Σάββατο, 14 Φεβρουαρίου 2015 20:23

«Ψυχωμένη» νίκη πήρε η «λαβωμένη» Νικόπολη κόντρα στο Φαίακα Κέρκυρας (photo)

Μπορεί οι βασικές απουσίες των Παπαμιχαήλ, Μπιστιόλα, Πολίτη, Κιτσαντά να αποδιοργάνωσαν τη Νικόπολη, ωστόσο η ομάδα του Κώστα Παπίρη, κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 71-67 για την 15η αγωνιστική της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ (2ος Όμιλος), με αντίπαλο το Φαίακα Κέρκυρας.

IMG 3778

Η Νικόπολη έκανε ένα εντυπωσιακό 16-0 στο πρώτο δεκάλεπτο (9 πόντους έβαλε ο Θωμάς), ωστόσο ο Φαίακας κατάφερε να «μαζέψει» το σκορ (με πίεση σε όλο το γήπεδο σε αρκετές φάσεις) και το δεκάλεπτο τελείωσε 23-15. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αν και οι Κερκυραίοι μείωσαν σε 31-28 στα μισά της περιόδου. Ο Παπίρης έριξε στον αγώνα τον Γ. Σουλιώτη από τα τμήματα υποδομής της Νικόπολης και ο πιτσιρικάς με δύο τρίποντα και ένα δίποντο, έφερε τη διαφορά στους 9 πόντους (37-28). Το ημίχρονο έληξε με σκορ 37-32.

IMG 3752

Το τρίτο δεκάλεπτο «έγραψε» Φαίακας και άλλαξε τις ισορροπίες στον αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 37-38 και διεύρυναν το προβάδισμά τους (42-52), παίρνοντας διαφορά 10 πόντων. Το τέλος του δεκαλέπτου τους βρήκε με «μαξιλαράκι» 6 πόντων (46-52).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Νικόπολη έβγαλε όλη την ψυχή της στο παρκέ. Αν και η διαφορά πήγε και πάλι στους 9 πόντους (48-57), 6 συνεχόμενοι πόντοι του Νίκα έφεραν το σκορ στο 59-62, ακριβώς πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Τρεις βολές του Βασιλειάδη και καλάθι και φάουλ του Νίκα, έφεραν το ματς στα ίσια (66-66), 2'21'' πριν ακουστεί η τελευταία κόρνα. Η Νικόπολη πέρασε μάλιστα μπροστά με κλέψιμο και λέι-απ του Θωμά (68-66).

IMG 3750

Δεκαοκτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος, δημιουργήθηκε ένταση ανάμεσα στο Βασιλειάδη και τον Μαρλά στο κέντρο του γηπέδου. Ο παίκτης της Πρέβεζας βρέθηκε στις βολές, αλλά τα νεύρα του Γιώργου, αλλά και των υπολοίπων παικτών (τα είχαν με τη διαιτησία), κόστισε αρκετές τεχνικές ποινές στο Φαίακα. Μετά τις βολές το τελικό σκορ ήταν 71-67.