Σάββατο, 10 Μαρτίου 2012 22:21

Στις λεπτομέρειες ηττήθηκε η Νικόπολη από τον ΑΓΣΙ

Στα «χαρτιά» ο ΑΓΣΙ φάνταζε ως το απόλυτο φαβορί πριν από το ματς με τη Νικόπολη, ωστόσο οι Πρεβεζάνοι στο γήπεδό τους, παρά την ήττα (τελικό σκορ 74-80), αποδείχθηκαν σκληρό «καρύδι» και αν έδειχναν την απαραίτητη συγκέντρωση στα τελευταία λεπτά του αγώνα, θα έβγαιναν νικητές από το ντέρμπι της Α1 ΕΣΚΑΒΔΕ.

Οι παίκτες του Νεκτάριου Βαβέτση, με άμυνα πίεσης σε όλο το γήπεδο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, διεκδίκησαν... στα ίσια το ροζ φύλλο, αλλά κάτι η έλλειψη εμπειρίας κάποιων νέων παιδιών, κάτι κάποιες άστοχες επιλογές, έγειραν την... πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενουμένων. Οι τελευταίοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Τσιρώνη, ο οποίος πέτυχε 32 πόντους. Για τους «κιτρινόμαυρους» οι Πολίτης, Τσιτσώνης και Λίγκος, αλλά και ο Μπουτόπουλος έβγαλαν μεγάλη ενέργεια στο παρκέ. Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στη Νικόπολη.Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 27-19, με τον «σεληνιασμένο» Λίγκο να πετυχαίνει 12 πόντους. Σε αυτό το δεκάλεπτο τραυματίστηκε ο Βασιλειάδης, με αποτέλεσμα ο Βαβέτσης να στερηθεί μια πολύτιμη λύση, για τη συνέχεια του αγώνα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε και πάλι τη Νικόπολη να προηγείται (42-35), ωστόσο ο ΑΓΣΙ «ροκάνισε» τη διαφορά. Οι Γιαννιώτες μπήκαν... φουριόζοι στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 16-2, προηγήθηκαν με 51-44 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Η Νικόπολη... επιστράτευσε το δυνατό της «όπλο», την πιεστική άμυνα, έκλεψε μπάλες και επανήλθε στο σκορ. Με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Ντίνου Τσιτσώνη μάλιστα, πέρασε μπροστά στο σκορ με 55-53.

Το τελικό σκορ της περιόδου (58-58), προμήνυε ένα φινάλε με έντονο σασπένς, όπως και τελικά συνέβη. Η Νικόπολη προηγήθηκε 69-64 με έξι συνεχόμενους πόντους του Σπύρου Πολίτη, αλλά ο ΑΓΣΙ πλησίασε και πάλι στο σκορ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν... χεράκι-χεράκι στο σκορ μέχρι και τα μέσα του δεκαλέπτου, όταν ένα τρίποντο του Τσιρώνη έδωσε «κεφάλι» 4 πόντων στους φιλοξενούμενους (69-73). Ο σύλλογος των Ιωαννίνων «έχτισε» μια διαφορά 5-6 πόντων μέχρι το τέλος και το τελικό 80-74 υπέρ του ΑΓΣΙ, αφήνει τη Νικόπολη με μια... πικρία.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-35, 58-58, 74-80

Δαιτητές: Γεροδήμος-Στάθη

ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Βαβέτσης): Σκανδάλης 7, Λίγκος 18 (3), Ζαλοκώστας, Τζώρας, Πολίτης 18 (1), Βασιλειάδης, Τσιτσώνης 17 (5), Μπουτόπουλος 8, Τζόκας, Βουκελάτος 6.

ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης): Ντούσκος 4, Λαμπρόπουλος, Κοττίκας, Αντωνίου 12, Οικονομίδης 8 (1), Κατσαπρακάκης, Αναγνωστάκης 7, Φίλιος 7, Μάντζιος, Παπαγγέλης 10, Τσιρώνης 32 (1), Σχίζας.