Κυριακή, 07 Ιανουαρίου 2018 19:18

«Λύγισε» η Νικόπολη στην έδρα της με αντίπαλο τη Νίκη Βόλου (pics)

Η Νίκη Βόλου επικράτησε του ΣΚ Νικόπολη στο ΔΑΚ Πρέβεζας με σκορ 72-68, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ’ Εθνικής (3ος Όμιλος).

IMG 2535

Η Νικόπολη μπήκε πολύ δυνατά στο ξεκίνημα του ματς και με «όπλο» της τη «σφιχτή» άμυνα, κατάφερε να κάνει ένα 6-0 με δύο σουτ τριών πόντων του Κακιούζη και του Τσιτσώνη. Στο 3’ 17’’ πριν τη λήξη της περιόδου, οι γηπεδούχοι διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα (12-7), με πόντους των Κακιούζη και Μπάλλα, ωστόσο ένα «ξέσπασμα» της Νίκης στο τελευταίο τρίλεπτο, έφερε το σκορ δεκαλέπτου στο 14-16.

Το β’ δεκάλεπτο «έγραφε» από την αρχή μέχρι το τέλος «Νίκη Βόλου». Η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν ασφυκτική, η Νικόπολη δε βρήκε σε καμία περίπτωση λύσεις στις «παγίδες» των «μπλε» κοντά στο καλάθι, δέχθηκε πολλούς πόντους στο ανοικτό γήπεδο και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 25-39, με πρωταγωνιστές για τη Νίκη τους Κουτίνα και Παπακώστα.

IMG 2469

Οι παίκτες του Παπίρη πήραν τα απαραίτητα λεπτά συγκέντρωσης στα αποδυτήρια και επέστρεψαν με σκοπό να μπουν και πάλι στο ματς. Και τα κατάφεραν! Έχοντας ένα Μπάλλα «σεληνιασμένο» και καλές άμυνες, η Νικόπολη μείωσε σε 36-40, αλλά η Νίκη Βόλου ανέβασε άμεσα το δείκτη του σκορ στο +10 (36-46), με εύστοχα τρίποντα των Παπακώστα και Γεωργίου.

IMG 2512

Ο Μακρόπουλος «ανέβασε στροφές» σε άμυνα και επίθεση, το σχήμα των τριών ψηλών (Μπάλλας, Βαγενάς και Μακρόπουλος), άρχισε να δίνει λύσεις και το 49-53 ήταν το σκορ με το οποίο «έκλεισε» η τρίτη περίοδος.

IMG 2540

Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν κοντά στο να γυρίσουν «τούμπα» το παιχνίδι, όταν 6’16’’ πριν τη λήξη με τρίποντα των Κακιούζη και Τσιτσώνη το σκορ ήρθε στα ίσια (57-57).

Η Νίκη πήρε τάιμ-άουτ, επέστρεψε με ένα 60-69, έχοντας τον Κουτίνα σε εκπληκτική βραδιά και το τελικό 68-72 ήρθε φυσιολογικά, παρά την προσπάθεια του Τσιτσώνη με 2 τρίποντα στο τελευταίο 1,5 λεπτό, να πετύχει την απόλυτη ανατροπή για την ομάδα του.

IMG 2554

*Στο ημίχρονο της αναμέτρησης, η Νικόπολη τίμησε με μία πλακέτα τους κ.κ. Δέσκα και Ζαπουνίδη, για την οικονομική τους στήριξη τη φετινή σεζόν.

IMG 2492

Διαιτητές: Φουτζίλας – Πετανίδου

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 25-39, 49-53, 68-72

ΣΚ Νικόπολη (Παπίρης): Βαγενάς 2, Αργυρός, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 17, Σταμούλης, Κακιούζης 12, Παπαμιχαήλ, Μπέλλος, Νίκας 9, Μακρόπουλος 5, Μπακάλης, Μπάλλας 23.

Νίκη Βόλου (Πρέκας): Διγενής, Στεργιούλας – Παπαζήσης, Γεωργίου 12, Αναγνωστόπουλος, Καφάσης, Κουτίνας 24, Τσαβές, Βλήτσιος 2, Τσώλης 13, Αγάλου-Λωρίτης, Παπακώστας 16, Τοκατλίδης.