Δευτέρα, 14 Ιανουαρίου 2019 11:40

“Πλήρωσε” και πάλι το “κενό διάστημα” στο πρώτο ημίχρονο η Νικόπολη Πρέβεζας με αντίπαλο τον Πρωτέα Γρεβενών (pics)

Ο ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας ηττήθηκε με σκορ 81-58 στο ΔΑΚ Πρέβεζας από τον Πρωτέα Γρεβενών πρωτοπόρο του 3ου Ομίλου της Γ' Εθνικής (“συγκατοικεί” στην κορυφή με τον ΠΑΣ Γιάννινα), για την 11η αγωνιστική.

IMG 6742

Οι “κιτρινόμαυροι” βρίσκονται πλέον στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα εδώ και αρκετές αγωνιστικές και χρειάζεται να “χτυπήσουν” κάθε πιθανότητά τους σε όλα τα επόμενα ματς του πρωταθλήματος, για να μπορέσουν να αποφύγουν τον υποβιβασμό, κάτι που ασφαλώς αποτελούσε σοβαρό ενδεχόμενο -κακά τα ψέματα- από την αρχή της σεζόν.

IMG 6767

Παρά το γεγονός ότι στο παρκέ κατέβηκαν ο πρώτος και ο τελευταίος του βαθμολογικού πίνακα, η Νικόπολη ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα με ένα 12-5, έχοντας τον Πελίγκο σε εξαιρετική κατάσταση στην επίθεση (8 από τους 10 πόντους που πέτυχε συνολικά, με δύο εύστοχα τρίποντα). Στα μισά ωστόσο του δεκαλέπτου, εμφανίστηκε η μεγάλη αγωνιστική παθογένεια της φετινής ομάδας, που είναι τα “κενά διαστήματα”.

IMG 6772

Χαμένες μπάλες, έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης, κακές άμυνες και εύκολοι πόντοι στο transition από την αντίπαλη ομάδα, που με έναν τρομερά γρήγορα παίκτη, το Γρούδο, “έφτιαξε” ένα 14-27 στο πρώτο δεκάλεπτο και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

IMG 6794

Οι παίκτες του Παπίρη μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και απέδειξαν πως με βάση τη “σφιχτή άμυνα” μπορούν να διεκδικήσουν κάτι από το ματς. Χαρακτηριστικό όσων αναφέρθηκαν παραπάνω είναι ότι στα υπόλοιπα τρία δεκάλεπτα η Νικόπολη εμφανίστηκε ανταγωνιστική (13-15, 17-20, 14-17), παρά το γεγονός ότι “έχασε” για μεγάλα διαστήματα από το 3ο δεκάλεπτο δεκάλεπτο τον Κοντογιάννη (4 φάουλ) και αργότερα τον Μουλά με 5 φάουλ, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι ο Πρωτέας δεν είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και του αγώνα.

IMG 6799

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης το γεγονός ότι στο τελευταίο τρίλεπτο η Νικόπολη αγωνίστηκε με 5 πιτσιρικάδες από τις ακαδημίες της (Μήχος, Μίχος, Ρεμπής, Παπαχρήστος, Σουλιώτης), που πήραν πολύτιμες εμπειρίες, εν' όψει και της επόμενης σεζόν στο πρωτάθλημα της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ.