Εκτύπωση αυτής της σελίδας
Δευτέρα, 28 Ιανουαρίου 2019 11:41

Ήττα με “κάτω τα χέρια” για τη Νικόπολη από τον ΑΓΣ Ιωαννίνων (pics)

“Βαριά” ήττα με σκορ 86-50 για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' Εθνικής (3ος Όμιλος), γνώρισε ο ΣΚ Νικόπολη στο ΔΑΚ Πρέβεζας, από τον ΑΓΣ Ιωαννίνων.

IMG 7643

Οι “κιτρινόμαυροι” πάλεψαν για 15 λεπτά στα ίσια την ομάδα που είναι 4η στο βαθμολογικό πίνακα, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο έδειξαν να χάνουν με “κάτω τα χέρια”.

IMG 7637

Οι γηπεδούχοι που δεν είχαν στη σύνθεσή τους το Μουλά (υπηρετεί τη στρατιωτική του θητεία), έδειξαν διάθεση στο πρώτο δεκάλεπτο να “χτυπήσουν” έναν πολύ καλύτερο αγωνιστικά αντίπαλο. Είχαν καλή συγκέντρωση στην επίθεση, διάθεση για να διεκδικήσουν κάθε μπάλα και ριμπάουντ στην άμυνα και στο 1'24'' πριν τη λήξη της περιόδου βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, με το Σουλιώτη να προσθέτει 4 πόντους και τον Πελίγκο να φτάνει τους 8. Η πίεση του ΑΓΣΙ στα 3/4 του γηπέδου έφερε ένα 0-6 και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 15-20.

IMG 7661

Οι παίκτες του Παπίρη συνέχισαν σε καλό ρυθμό και με “έξυπνη” αντιμετώπιση στην άμυνά τους και στα μισά του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 23-24. Σε εκείνο το σημείο το 3ο φάουλ του Κοντογιάννη αποδείχθηκε καθοριστικό, ο “ψηλός” της ομάδας αποσύρθηκε στον πάγκο και ο ΑΓΣΙ πάτησε “γκάζι” κάνοντας το 28-44 στο ημίχρονο, με τη Νικόπολη να έχει μέχρι εκείνο το χρονικό διάστημα 8 (!) χαμένα λέι-απ, δείγμα και της ατυχίας ή της έλλειψης ψυχολογίας.

IMG 7628

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “κιτρινόμαυροι” έμοιαζαν να έχουν μπει στο “παρκέ” με... κάτω τα χέρια, μιας και έβγαλαν το δεκάλεπτο χωρίς ούτε ένα φάουλ στην άμυνά τους (σκορ δεκαλέπτου: 40-67).

IMG 7619

Το τελικό 50-86 ήρθε φυσιολογικά από δύο αντιπάλους με χαοτικές διαφορές σε αγωνιστικό επίπεδο.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΣΚ Νικόπολη αντιμετωπίζει στο ΔΑΚ Πρέβεζας τον ΓΑΣ Μελίκης, ομάδα που θεωρείται στα “μέτρα” των “κιτρινόμαυρων”.