Δευτέρα, 04 Φεβρουαρίου 2019 11:02

Νίκη-ανάσα για τη Νικόπολη Πρέβεζας απέναντι στη Μελίκη (pics)

Ο ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας επικράτησε με σκορ 82-72 του ΓΑΣ Μελίκης στο ΔΑΚ Πρέβεζας για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' Εθνικής (3ος Όμιλος).

IMG 8366

Οι “κιτρινόμαυροι” πέτυχαν τη 2η νίκη τους στο πρωτάθλημα, βλέποντας το ροζ φύλλο αγώνα έπειτα από 10 σερί ήττες και πήραν μία βαθιά “αγωνιστική ανάσα”. Προσπάθησαν μάλιστα να “χτυπήσουν” και τη διαφορά του -12 (η διαφορά της ήττας από τη Μελίκη στον πρώτο γύρο), ωστόσο δεν τα κατάφεραν στα τελευταία δευτερόλεπτα.

IMG 8345

Πλέον η Νικόπολη βάζει ένα στόχο του 2 στα 2 στα επόμενα ματς με Καλαμπάκα (εκτός) και ΑΟΚ Βέροιας (εντός), ώστε να μπορέσει να... ξεκολλήσει από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και να “αναζωπυρώσει” τις λίγες ελπίδες που έχει να παραμείνει στην Κατηγορία.

IMG 8378

Η αναμέτρηση στο ΔΑΚ Πρέβεζας άρχισε ιδανικά για τη Νικόπολη, η οποία δημιούργησε στα μισά του δεκαλέπτου μία μικρή υπέρ της διαφορά (14-8), με τον Κοντογιάννη να πετυχαίνει 6 πόντους, ωστόσο η Μελίκη “επέστρεψε” στο παιχνίδι χάρη κυρίως των προσπαθειών του Λιόλιου και του Μαυρίδη και από εκείνο το σημείο μέχρι και 1,5 λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου το ματς εξελίχθηκε σε αγώνα... ισοπαλίας (τουλάχιστον 8 φορές το σκορ βρέθηκε στα ίσια).

IMG 8374

Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα μίνι-ξέσπασμα και το σκορ έγινε 37-42.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την Νικόπολη. Η Μελίκη έλεγξε απόλυτα το ρυθμό, είχε σωστές επιλογές στην επίθεσή της και βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με 11 πόντους (44-55). Οι “κιτρινόμαυροι”... ροκάνισαν τη διαφορά και το δεκάλεπτο “έκλεισε” με σκορ 55-59.

IMG 8351

Αντίστροφη ήταν η εικόνα του αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο που έδωσε και τη νίκη στη Νικόπολη. Στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εντυπωσιακό σερί 15-4 με πόντους των Μουλά, Κακιούζη και Κοντογιάννη και έφεραν το σκορ στο 70-63.

Ο πιτσιρικάς Γιώργος Σουλιώτης με γκολ-φάουλ και ασίστ (καλάθι) στον Κοντογιάννη έβαλε το δικό του “λιθαράκι” για τη νίκη στα τελευταία λεπτά και το τελικό 82-72 σκόρπισε χαμόγελα και χειροκρότημα στο ΔΑΚ Πρέβεζας.