Δευτέρα, 18 Φεβρουαρίου 2019 12:30

“Τίτλοι τέλους” για τη φετινή Νικόπολη στη Γ' Εθνική με ήττα-μαχαιριά από τον ΑΟΚ Βέροιας (pics)

Ο ΣΚ Νικόπολη ηττήθηκε στο ΔΑΚ Πρέβεζας με σκορ 65-56, από τον ΑΟΚ Βέροιας, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' Εθνικής (3ος Όμιλος).

Οι “κιτρινόμαυροι” δε μπόρεσαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνος, απέναντι σε μία ομάδα στα δικά τους “κυβικά” και μόνο με ένα αγωνιστικό “θαύμα” πλέον θα αποφύγουν τον υποβιβασμό τους στην Α' ΕΣΚΑΒΔΕ.

IMG 9746

Μία άμυνα ζώνης που προσαρμοζόταν ανά τακτικά χρονικά διαστήματα στο ματς, δυσκόλεψε πολύ τη Νικόπολη, που ελλείψει και του τραυματία Πελίγκου, δε βρήκε εύκολα λύσεις στην επίθεση, είχε αστοχία από τη γραμμή του τριπόντου, ενώ δεν κατάφερε να περιορίσει τον Κασαμπαλή μέσα στη ρακέτα.

IMG 9757

Στο πρώτο ημίχρονο η αναμέτρηση έμοιαζε να εξελίσσεται σε ένα ντέρμπι μέχρι το τέλος, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟΚ Βέροιας “έχτισε” ένα μικρό προβάδισμα 7-9 πόντους, το οποίο απειλήθηκε μόνο στο πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου (47-50).

IMG 9755

Την αγωνιστική διαφορά για τη Βέροια έκανε ο Ιωαννίδης, με σπουδαία εμφάνιση και κρίσιμους πόντους καθ' όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου.