Κυριακή, 23 Δεκεμβρίου 2012 10:46

Νίκη... ρουτίνας για τη Νικόπολη

Η Νικόπολη Πρέβεζας επέστρεψε στις νίκες για το πρωτάθλημα της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ (Β' Όμιλος), καθώς επικράτησε των Φιλελλήνων Πέτα στο ΔΑΚ Πρέβεζας με 97-75.

Η διαφορά μπασκετικής ποιότητας και δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν μεγάλη, κάτι που φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο οι Πρεβεζάνοι «έχτισαν» μια διαφορά 10 πόντων, την οποία κράτησαν μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-38). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νεκτάριου Βαβέτση «έσφιξαν» την άμυνά τους, όπως και στην τελευταία περίοδο, αύξησαν τη διαφορά και το τελικό 97-75 ήρθε φυσιολογικά.

Οι «κιτρινόμαυροι» κυνήγησαν την «κατοστάρα» για ακόμη ένα ματς και χειροκροτήθηκαν από τους φιλάθλους τους, που για ακόμη ένα ματς ήταν πιστοί στο «ραντεβού» τους με το μπάσκετ της πόλης.

IMG 4956copy

Μελανό σημείο του αγώνα ο σοβαρός τραυματισμός του Πέταλη στο πρώτο ημίχρονο. Ο παίκτης των Φιλελλήνων «έβγαλε» τον αγκώνα του. Μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο Γ.Ν. Πρέβεζας για εξετάσεις.

Τα δεκάλεπτα: 25-15,46-38,73-55, 97-75

Διαιτητές: Τσώνος, Μεγαπάνος

ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Βαβέτσης): Παρούσης 13 (1), Κάρτσακλας 8 (1), Μπούντας 6, Σκλαβενίτης, Γάκης 8, Πολίτης 22 , Βασιλειάδης 11 (1), Τσιτσώνης 11 (3) , Μπουτόπουλος 8, Γαζής 2, Σπυράτος 2, Βουκελάτος 6.

ΦΙΛΕΛΛΗΝΕΣ ΠΕΤΑ (Φιλίππου): Καρύδης,Τσιγαρίδας, Αποστολάκης 12 (1), Πέταλης 8 , Μπαλαδήμας, Ζούπας 30 (2), Βάσιος 18, Αποσπόρης 4, Μπέτσας, Μίνος.