Σάββατο, 04 Δεκεμβρίου 2021 22:41

Πρώτη ήττα για τη Νικόπολη Πρέβεζας στο φετινό πρωτάθλημα μπάσκετ της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ – Η Παραμυθιά επικράτησε των "κιτρινόμαυρων" με σκορ 55-50 (pics)

Ο ΣΚ Νικόπολη δεν κατάφερε να διατηρήσει το φετινό αήττητό του στο πρωτάθλημα μπάσκετ του Β' Ομίλου της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ, καθώς γνώρισε την ήττα στο ΔΑΚ Πρέβεζας από την Παραμυθιά με σκορ 55-50, για την 8η αγωνιστική.

M79A1773

Οι “κιτρινόμαυροι” αν επικρατήσουν εκτός έδρας του Ιόνιου στην Κέρκυρα, στην εξ' αναβολής αναμέτρηση που εκκρεμεί θα έχουν τους ίδιους βαθμούς με την Παραμυθιά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ωστόσο θα “κουβαλούν” την ήττα από το μεταξύ τους αγώνα.

IMG 8329

Ήταν ένα παιχνίδι όπου τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες και οι πολλές και δυνατές επαφές μέσα στη ρακέτα. Οι λεπτομέρειες έκριναν τον νικητή, με τη Νικόπολη να κάνει πολλά λάθη, που έφτασαν σε διψήφιο αριθμό από το πρώτο ημίχρονο, λεπτομέρεια που έπαιξε το ρόλο της.

M79A1746

Το ματς ήταν συναρπαστικό στην εξέλιξή του, καθώς η Παραμυθιά στο δεύτερο ημίχρονο διατηρούσε συνεχώς ένα προβάδισμα στο σκορ, που έφτασε μέχρι και το +11, παρ' όλα αυτά οι παίκτες της Νικόπολης μπροστά σε μία ωραία μπασκετική ατμόσφαιρα στο ΔΑΚ Πρέβεζας, δεν παράτησαν το ματς σε κανένα σημείο του και πάλεψαν μέχρι το τέλος για τη νίκη.

IMG 8340

Χαρακτηριστικό είναι ότι οι γηπεδούχοι “επέστρεψαν” στο ματς από το 40-49 στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατάφεραν και “ροκάνισαν” τη διαφορά στον ένα πόντο (50-51) ένα λεπτό πριν το φινάλε με πρωταγωνιστή τον Σάκη Κιτσαντά, ωστόσο ένα τρίποντο-μαχαιριά του Κατσίβελου στα 46'' πριν τη λήξη (50-54), έδωσε τη νίκη στην Παραμυθιά.