Σάββατο, 07 Απριλίου 2012 22:11

Η... κούπα πήγε από την Πρέβεζα στον Πειραιά

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος στο βόλεϊ γυναικών για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, καθώς επικράτησε με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού, στον τελικό που διεξήχθη στην Πρέβεζα, σε ένα κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο. Το ματς ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη και αποζημίωσε όσους είχαν την τύχη να το παρακολουθήσουν.

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρώτο σετ. Προηγήθηκε με διαφορά επτά πόντων (14-7), ωστόσο ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 (14-12) και επανήλθε στη διεκδίκηση του σετ. Με άσο της Χατζηνικολάου ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 21-18 και πήρε το σετ 25-22.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή και με πρωταγωνίστρια την Τένεβα πήρε τα ηνία. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 20-14 και έβαλαν τις βάσεις για να φτάσουν στο τελικό 25-20.

Το τρίτο σετ ήταν συναρπαστικό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με διαφορά τεσσάρων πόντων (10-6). Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε τον αγώνα (13-13), όμως οι «πράσινες»... έχτισαν ξανά διαφορά τριών πόντων. Ο Ολυμπιακός... επέστρεψε στη διεκδίκηση του σετ (20-20) και ακολούθησε «μάχη». Οι «ερυθρόλευκες» κέρδισαν τέσσερα σετ-μπολ, αλλά δεν μπόρεσαν να «τελειώσουν» τον αντίπαλό τους. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε μόνο μια ευκαιρία. Η Φερέιρα σημάδεψε από τη γραμμή του σερβίς (29-27) και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, κατακτώντας το σετ με 25-19.

Στο τελευταίο σετ η Κωνσταντίνου έκανε το 4-2. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 6-6 με επίθεση της Χριστοδούλου. Με δύο πόντους της Κοσμά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-6. Ωστόσο ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με μπλοκ μείωσε σε 13-11. Με διπλό μπλοκ ο Ολυμπιακός κράτησε τον τίτλο (15-11).

Τα σετ: 22-25, 25-20, 27-29, 25-19, 15-11

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σωτήρχος): Κοσμά 19 (4 άσοι, 14/32 επ., 45% υπ., 1 μπλοκ), Γιακουμή  14 (1 άσος, 6/9 επ., 7 μπλοκ), Καβαθά 8 (5/5 επ., 3 μπλοκ), Νοσέκοβα 13 (1 άσος, 9/18 επ., 60% υπ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (2 άσοι, 2/7 επ., 2 μπλοκ), Τένεβα 21 (1 άσος, 19/34 επ., 40% υπ., 1 μπλοκ), Δηλαβέρη (λ, 31% υπ.), Σίμανιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου 21 (2 άσοι, 16/35 επ., 33% υπ., 3 μπλοκ), Νιέβα 12 (11/27 επ., 53% υπ., 1 μπλοκ), Γιουράνι 11 (2 άσοι, 8/24 επ., 1 μπλοκ), Χατζηνικολάου 12 (2 άσοι, 8/13 επ., 2 μπλοκ), Καρπουζά 9 (5/10 επ., 4 μπλοκ), Φερέιρα 7 (2 άσοι, 4/9 επ., 1 μπλοκ), Μυλωνά (41% υπ.), Μαλουσάρη, Χριστοδούλου 5 (1 άσος, 4/7 επ., 2 μπλοκ), Κουτσιβίτη.

Οι βραβεύσεις

Κατά τη διάρκεια του αγώνα έγιναν ειδικές βραβεύσεις. Ο Αντιδήμαρχος Πρέβεζας Γιώργος Φραγκούλης, απένειμε πλακέτα στον παίκτη του ΑΟΠ και της Εθνικής Παίδων Δημήτρη Ζήση, ο Πρόεδρος της ΕΟΠΕ Αχιλλέας Μαυρομάτης στον Αντιπεριφερειάρχη Πρέβεζας, Στράτο Ιωάννου, ο Δήμαρχος Πρέβεζας Χρήστος Μπαϊλης στον Πρόεδρο της ΕΟΠΕ και ο Αντιδήμαρχος Πρέβεζας Βαγγέλης Ροπόκης βράβευσε τον Χρύσανθο Κυριαζή. Βραβεύτηκε επίσης και ο αθλητικός συνεργάτης της I-Frame, Κώστας Κολιός.

Τα αστυνομικά μέτρα

Δρακόντεια ήταν τα αστυνομικά μέτρα μέσα και γύρω από το ΔΑΚ Πρέβεζας, για την αποφυγή τυχόν δυσάρεστων περιστατικών από ομάδες οπαδών, που συνηθίζουν να... ξεκαθαρίζουν λογαριασμούς, στο περιθώριο αθλητικών χώρων. Όπως μας ανέφεραν αστυνομικοί έξω από το κλειστό γυμναστήριο, είναι... κατάντια για την αθλητική παιδεία όλων μας, να γίνεται ένας αγώνας βόλεϊ γυναικών στην Πρέβεζα και να χρειάζεται να επιστρατευτούν διμοιρίες ΜΑΤ από άλλες περιοχές. Και... μεταξύ μας, δεν έχουν καθόλου άδικο. Η Αστυνομία πάντως πήρε τα... μέτρα της και ο σχεδιασμός πήγε καλά.

Η ατμόσφαιρα ήταν εξαιρετική στο κλειστό και μοναδική «παραφωνία» ήταν 4-5... μεταφερόμενοι εξ Αθηνών τύποι. Οι Πρεβεζάνοι απόλαυσαν τον τελικό και κυρίως τα μικρά παιδιά.