Σάββατο, 23 Νοεμβρίου 2013 23:16

Νίκησε με το «κακό της πρόσωπο» - Νικόπολη vs Πύρρος Αρταίων 99-81 (photo)

Παρά το γεγονός ότι δε βρήκε αγωνιστικό ρυθμό στο παρκέ του ΔΑΚ Πρέβεζας η Νικόπολη, κόντρα στον Πύρρο Αρταίων, επικράτησε με 99-81.

Οι παίκτες του Νεκτάριου Βαβέτση δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα (είχαν μόνο μερικά «ξεσπάσματα»), δέχθηκαν 81 πόντους στην άμυνα (εκ των οποίων οι 51 στο πρώτο ημίχρονο) και βασίστηκαν στην ατομική ποιότητα που διαθέτουν για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνος. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους πάλεψαν το ματς, ήταν καλά «διαβασμένοι» και έφτασαν σε πολλά εύκολα καλάθια, ξεπερνώντας την πίεση που χρησιμοποιεί η Νικόπολη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Νικόπολη, 5'58'' πριν τη λήξη της περιόδου, κατάφερε να «χτίσει» ένα μικρό προβάδισμα (12-7), ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» δεν πέτυχαν καλάθι στο τελευταίο δίλεπτο, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει στο 21-27.

nik2

Η αστοχία, τα λάθη και η κακή λειτουργία στην άμυνα συνεχίστηκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με καλάθι και φάουλ του Πολίτη, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 30-33 στο 6'42'' πριν το τέλος του ημιχρόνου, παρ' όλα αυτά ο Πύρρος, έμεινε συγκεντρωμένος στο αγωνιστικό του πλάνο και πήρε διαφορά μέχρι και 9 πόντων (37-46, 2'20'' πριν τη λήξη).

Πέντε συνεχόμενοι πόντοι των Κακιούζη και Μπάλλα, «μάζεψαν» τη διαφορά, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 47-51.

Η Νικόπολη βρήκε από τα αποδυτήρια, σαφώς πιο συγκεντρωμένη και με πρωταγωνιστές τους Κακιούζη, Παρούση και Πολίτη ανέτρεψε μέσα σε ένα 5λεπτο την εις βάρος της κατάσταση (59-53). Ο Μπάλλας πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους, δίνοντας... αέρα 9 πόντων στην ομάδα του (69-60), παρ' όλα αυτά κάποια λάθη της Νικόπολης και η προσπάθεια των παικτών των φιλοξενουμένων, έφερε το σκορ στο 74-70, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

nik3

Το τελευταίο 10λεπτο, «έγραφε»... Νικόπολη Πρέβεζας. Οι παίκτες του Βαβέτση πάτησαν... γκάζι, έφτασαν τη διαφορά στους 19 πόντους (96-77), με καλή άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση και το τελικό 99-81, έκανε τη Νικόπολη να διατηρήσει το αήττητό της μέχρι στιγμής στον Β' Όμιλο.

*Ένας λεκτικός διαξιφισμός στο πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στον Πρόεδρο της Νικόπολης Δημήτρη Κωνή και τον προπονητή Νεκτάριο Βαβέτση, δεν πέρασε απαρατήρητος...

*Ατυχία για τη Νικόπολη, οι τραυματισμοί των Κακιούζη και Βασιλειάδη (διαστρέμματα), όπως και του Τσιτσώνη, έπειτα από σύγκρουση με αντίπαλο. Θα εκτιμηθεί η σοβαρότητά τους τις επόμενες ώρες.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 47-51, 74-70, 99-81

Διαιτητές: Τσίγας – Τσώλης

ΣΚ Νικόπολη (Βαβέτσης Ν.): Παρούσης 11 (3), Σκανδάλης 4, Μπούντας, Κακιούζης 12, Πολίτης 35 (1), Βασιλειάδης 4, Τσιτσώνης, Θειακός 12, Μπάλλας 19 (1).
Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς Γ.): Χαμαλίδης 7, Οικονομίδης, Λεμονιάς 15 (2), Λιόντος 7 (1), Γκανάρας 9, Πλακούτσης, Καρύδης 6, Βάσιος 18 (2), Ζωτός Π., Δημητρίου 19.