Ειδικότερα, συνελήφθησαν:
• Από το Τμήμα Ασφάλειας Άρτας ημεδαπός, σε βάρος του οποίου σχηματίστηκε κακουργηματικού χαρακτήρα δικογραφία, αφού διαπιστώθηκε ότι σε αγροτεμάχιο κοντά στο σπίτι του καλλιεργούσε 5 δενδρύλλια κάνναβης ύψους έως 3 μέτρα, ενώ κατασχέθηκαν και δύο συσκευασίες με μικροποσότητα ακατέργαστης κάνναβης.
• Από το Τμήμα Ασφάλειας Πρέβεζας ημεδαπός, στο αυτοκίνητο του οποίου βρέθηκαν επιμελώς κρυμμένα και κατασχέθηκαν ποσότητα 6,5 γραμμαρίων ακατέργαστης κάνναβης καθώς και πιστόλι και 44 φυσίγγια διαμετρήματος 9 χιλιοστών.
• Από την Υποδιεύθυνση Ασφάλειας Ιωαννίνων και το Τμήμα Ασφάλειας Πρέβεζας 3 ημεδαποί (δύο άνδρες και γυναίκα) και ένας ημεδαπός, αντίστοιχα, οι οποίοι κατείχαν – κατά περίπτωση – μικροποσότητες ακατέργαστης κάνναβης και ναρκωτικά χάπια.