Στο πλαίσιο της εναρμόνισης του εορτασμού της 10ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2023 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, και με κοινό σύνθημα: «Η Κίνηση δίνει Ζωή» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής, πραγματοποιήθηκαν την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023 δραστηριότητες αθλητικού περιεχομένου στους αθλητικούς χώρους του 2ου ΓΕΛ Πρέβεζας υπό την επίβλεψη των καθηγητών Φυσικής Αγωγής του σχολείου κ. Κατσανάκη Απόστολου και Κολοκυθά Δημήτριου, σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων του σχολείου.
![IMG 20230929 103514 949](/images/2023/September/IMG_20230929_103514_949.JPG)
Διεξήχθησαν αθλητικές δράσεις τόσο σε ομαδικά όσο και σε ατομικά αθλήματα, όπως Ποδόσφαιρο, Πετοσφαίριση, Καλαθοσφάριση,Επιτραπέζια Αντισφαίριση,Δρόμος Ημιαντοχής.
![IMG 20230929 103531 382](/images/2023/September/IMG_20230929_103531_382.JPG)
Στόχος της σχολικής κοινότητας, μέσω των αθλητικών δράσεων και δραστηριοτήτων, είναι η αναβάθμιση της Φυσικής Αγωγής προς όφελος όλων των μαθητών/μαθητριών, προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία.
![IMG 20230929 103548 597](/images/2023/September/IMG_20230929_103548_597.JPG)
Από τη Διεύθυνση
2ο ΓΕΛ Πρέβεζας