Στην εκδήλωση τιμήθηκε και η μνήμη των 4 απολεσθέντων ανδρών της Αντιαεροπορικής Πυροβολαρχίας Πρέβεζας κατά τον γερμανικό βομβαρδισμό της 13ης Ιανουαρίου 1941.
Παρόντες στην εκδήλωση στο Μνημείο πεσόντων Ναυτικού στην Πρέβεζα, ήταν εκπρόσωποι πολιτικών και στρατιωτικών αρχών, σωμάτων ασφαλείας, φορέων της τοπικής αυτοδιοίκησης, συλλόγων και ενώσεων αποστράτων αξιωματικών του Ναυτικού και άλλων σωμάτων, μαθητές από δημοτικά σχολεία της πόλης κ.α.
Πραγματοποιήθηκε επιμνημόσυνη δέηση και προσφώνηση ονομάτων των πεσόντων, ενώ για τη σημασία της επετείου μίλησε ο πλωτάρχης εν αποστρατεία του Πολεμικού Ναυτικού κ. Δ. Κατηνιώτης.
Ακολούθως έγινε κατάθεση στεφάνων, ενός λεπτού σιγή και ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου.
Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε με τη συνδρομή του σκάφους του Λιμεναρχείου Πρέβεζας ρίψη στεφάνου στο θαλάσσιο χώρο κοντά στο σημείο που έγινε η βύθιση του “Πηνειός” από τον τοπικό εκπρόσωπο ΕΑΑΝ Ν. Πρέβεζας κ. Διονύση Παππά.