Η εκδήλωση ξεκίνησε με επιμνημόσυνη Δέηση και κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο Αλησμόνητων Πατρίδων και συνεχίστηκε στο πολιτιστικό κέντρο της Νέας Σαμψουντας με την Πρόεδρο του Συλλόγου Ν.Σαμψούντας «Η ΑΜΙΣΟΣ» κα Στέλλα Χαϊτίδου να επισημαίνει στο χαιρετισμό της τη σημασία της 19ης Μαΐου, η οποία σηματοδοτεί μια σειρά τραγικών για τον Ελληνισμό του Πόντου γεγονότων, μια σειρά τραγικών γεγονότων της ελληνικής ιστορίας.
«Συμμετέχουμε, τιμούμε, διεκδικούμε. Αυτό το τρίπτυχο ανταποκρίνεται στις φετινές μας εκδηλώσεις μνήμης. Συμμετέχουμε στις εκδηλώσεις γιατί είναι μέρα ορόσημο για όλους τους Έλληνες Ποντιακής και μη Ποντιακής καταγωγής. Τιμούμε τη μνήμη των 353.000 αθώων θυμάτων, Ελλήνων του Πόντου. Διεκδικούμε την αναγνώριση της Γενοκτονίας σε παγκόσμιο επίπεδο, αλλά και στο συλλογικό επίπεδο μνήμης του Έλληνα.
Οι εκδηλώσεις Μνήμης και Τιμής για τα θύματα της Γενοκτονίας του Πόντου, αλλά και όλης της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας δε στοχεύουν στην καλλιέργεια κλίματος ρεβανσισμού και μισαλλοδοξίας απέναντι στη σύγχρονη Τουρκία. Αποτελούν απότιση του οφειλόμενου φόρου τιμής στα θύματα. Εντάσσονται στον ατομικό και συλλογικό αυτοπροσδιορισμό των σύγχρονων Ποντίων, ιδιαίτερα της νέας γενιάς ως Ελλήνων και Ευρωπαίων πολιτών, που έλκουν την καταγωγή τους από το χώρο του γεωγραφικού Πόντου. Αφορά στην αποκατάσταση μιας μεγάλης ιστορικής αδικίας και έχει να κάνει με την ακριβή αποτύπωση των γεγονότων στην Ανατολή, στις αρχές του 20ου αιώνα. Τέλος, αναδεικνύοντας τους μηχανισμούς και τις πολιτικές της Γενοκτονίας επιδιώκουμε την αποτροπή αναπαραγωγής τέτοιων γεγονότων στο μέλλον. Είναι εκδηλώσεις που δεν αφορούν μόνο τους Πόντιους. Οι εκδηλώσεις τιμής και μνήμης απευθύνονται και αφορούν το σύνολο της ελληνικής κοινωνίας και της συλλογικής της μνήμης.
Σήμερα το μήνυμα όχι άλλες γενοκτονίες, όχι άλλοι πόλεμοι είναι πιο επίκαιρο από ποτέ εξαιτίας των συνεχιζόμενων πολέμων και γεγονότων στη γειτονιά μας που τόσο πολύ μας επηρεάζουν» ανέφερε η κα Χαϊτίδου, η οποία ευχαρίστησε θερμά όλους όσοι παραβρέθηκαν στις εκδηλώσεις μνήμης και τιμής.
« Νέα Σαμψούντα, Νέα Σινώπη, Αρχάγγελος, Νέα Κερασούντα, Νικόπολη, Παντοκράτορας, Κοκκινιά. Στο Νομό μας αλλά και ανά την Ελλάδα και ανά την οικουμένη, όπου συνέχισαν οι απόγονοι της Γενοκτονίας, υπάρχουν, εξαπλώθηκαν οι ζωντανές ρίζες είτε σε πόλεις είτε σε συλλόγους με ονόματα των πόλεων του ελληνισμού του Πόντου. Δεν μας ξεριζώσατε ποτέ! Αυτή είναι η απάντηση σήμερα σε κάθε σπίτι, οικισμό, χωριό και πόλη ανά την οικουμένη όπου οι απόγονοι του Ποντιακού ελληνισμού αλλά και όλοι οι πατριώτες του οικουμενικού ελληνισμού τιμούν την ημέρα μνήμης της Γενοκτονίας του Πόντου, των 353.000 ψυχών» ανέφερε μεταξύ άλλων στο χαιρετισμό του ο αντιδήμαρχος Γιώργος Σαριάνογλου, ενώ αμέσως μετά ο κεντρικός ομιλητής της εκδήλωσης Δρ Αθανάσιος Τρικούπης, καθηγητής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων πραγματοποίησε ομιλία με θέμα «Βασίλειος Βεηλικτσίδης (Σαμψούντα 1885-Σέρρες 1959): Μνήμες Θανάτου».
Στην εκδήλωση συμμετείχαν επίσης: στην Αφήγηση –Απαγγελία οι Ηλιόπουλος Αναστάσιος, Μπαϊραμίδη Αντιγόνη, Σακκά Ελένη, Τόλη Αποστολία και οι μουσικοί : Ασβεστάς Γεώργιος (ούτι), Ζήγος-Χαϊτίδης Γεώργιος (λύρα, νταούλι, τραγούδι),Σπαθάρα Βάλια (λαούτο) και Στεφανίδης Αλέξης (λύρα, τραγούδι).