Η κα Κωνσταντάκη αναφέρθηκε στο ιδιοκτησιακό καθεστώς του κτιρίου της δημοτικής βιβλιοθήκης Πρέβεζας, το οποίο ανήκει στην ΕΤΑΔ και κατά συνέπεια δεν μπορεί ο Δήμος να κάνει βελτιωτικές εργασίες. Πέρασαν 4 χρόνια και η δημοτική αρχή απέτυχε παταγωδώς να βρει λύση σε αυτό το θέμα και να διεκδικήσει το κτίριο.
Εξελίχθηκε ο παρακάτω διάλογος ανάμεσα στην ανεξάρτητη σύμβουλο και το Δήμαρχο Πρέβεζας Νίκο Γεωργάκο:
Κωνσταντάκη: “Παρατήρησα ότι το κτίριο της δημοτικής βιβλιοθήκης παρουσιάζει αρκετές φθορές. Ενώ έχουν γίνει ενέργειες στα πλαίσια του Open Mall για άλλα κτίρια του Δήμου, όπως η Θεοφάνειος, η Όαση κ.α.
Έχει προχωρήσει κάτι σχετικά με το ιδιοκτησιακό καθεστώς; Όσο ήμουν εν ενεργεία Αντιδήμαρχος είχα κάνει ενέργειες σχετικά. Και από την προηγούμενη δημοτική αρχή είχε γίνει ερώτηση προς τον κ. Τσακαλώτο, για να ξεκαθαρίσει το ιδιοκτησιακό, προκειμένου να γίνουν κάποιες εργασίες στο κτίριο. Γιατί αυτή τη στιγμή ανήκει στην τράπεζα”.
Γεωργάκος: “Το Open Mall δεν είχε κτιριακά μέσα. Στην ΕΤΑΔ έχει δοθεί ο φάκελος και το αίτημα για παραχώρηση. Δεν έχει ολοκληρωθεί ούτε το τελωνείο, ούτε η βιβλιοθήκη. Είμαστε στη διαδικασία της πίεσης”.
Κωνσταντάκη: “Μετά από 4 χρόνια δεν έχει προχωρήσει κάτι;”.
Γεωργάκος: “Όχι δεν έχει προχωρήσει και δεν έχει παραχωρηθεί μετά από 4 χρόνια προσπαθειών. Η βιβλιοθήκη είναι στην ΕΤΑΔ. Υπάρχουν στοιχεία που δείχνουν ότι μπορούν να μας το παραχωρήσουν χωρίς αντίτιμο”.