Σαν να μην έφτανε αυτό στις 31 Μαΐου ήρθε και δεύτερο θεσμικό “χτύπημα” για τη δημοτική αρχή και προσωπικά το Δήμαρχο Πρέβεζας Νίκο Γεωργάκο. Η Αποκεντρωμένη Διοίκηση Ηπείρου-Δυτικής Μακεδονίας έκανε δεκτή την από 22.03.2023 προσφυγή των Δημοτικών Συμβούλων του Δήμου Πρέβεζας, κ.κ. Νίτσα Γεωργίου (Ανάπτυξη Τώρα) και Κύρλα Κων/νου (Λαϊκή Συσπείρωση) και ακύρωσε την αριθμ. 77/2024 απόφαση του δημοτικού συμβουλίου Πρέβεζας.
Η απόφαση (δείτε τη αναλυτικά ΕΔΩ) κάνει λόγο για παράβαση νόμου, καθώς πριν την την έκδοση της προσβαλλόμενης πράξης για την εκτέλεση του επίμαχου έργου στον χώρο έπρεπε να είχε προηγηθεί άδεια του Υπουργού Πολιτισμού. Πλην όμως ουδέποτε χορηγήθηκε τέτοια άδεια και μάλιστα ούτε καν ζητήθηκε η έκδοση της.
Παράλληλα υπάρχουν και ζητήματα παράβασης τύπων και διαδικασιών.
Σε κάθε περίπτωση όλα τα παραπάνω είναι αποτέλεσμα της αλαζονικής πολιτικά στάσης του Ν. Γεωργάκου και εύκολα θα μπορούσε να αποφύγει όλο το ντόρο που δημιουργήθηκε, που τελικώς έπληξε και το κύρος του Δήμου Πρέβεζας.