Στο θέμα υπήρξε και συνέχεια, καθώς ο βουλευτής Πρέβεζας Κώστας Μπάρκας, μαζί με 11 βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ κατέθεσαν Ερώτηση στη Βουλή με θέμα: “Ανησυχία και προβληματισμός για την κατάσταση της Εθνικής Οδού Πρέβεζας-Ηγουμενίτσας”, ζητώντας απαντήσεις από τον Υπουργό Υποδομών και Μεταφορών Χρήστο Σταϊκούρα για το σε ποιες ενέργειες πρόκειται να προβεί για την ουσιαστική αναβάθμιση της Εθνικής Οδού με χαρακτηριστικά ενός σύγχρονου, ασφαλούς δρόμου.
Η απάντηση των υπηρεσιών του Υπουργείου, την οποία και κατέθεσε στη Βουλή ο κ. Σταϊκούρας μαρτυρούν απόλυτη αδιαφορία από την πλευρά του Υπουργείου.
Ειδικότερα το σχετικό έγγραφο αναφέρει:
Θα πρέπει να σημειωθεί ότι οι κυκλοφοριακές παρεμβάσεις μέσω των κόμβων που κατασκευάζει η Περιφέρεια Ηπείρου, σε ορισμένα σημεία μπορεί να βελτιώνουν την κατάσταση, ωστόσο είναι ευθύνη του Υπουργείου να γίνουν οι παρεμβάσεις που πρέπει, ώστε ο συγκεκριμένος δρόμος να αποκτήσει χαρακτηριστικά που αρμόζουν σε μία Εθνική Οδό.