Οι γιατροί αναφέρθηκαν στις συνθήκες υπερεφημέρευσης του ιατρικού προσωπικού στο ΓΝ Πρέβεζας και τα “εντέλλεσθε” της διοίκησης προς τους γιατρούς, που εγκυμονούν κινδύνους τόσο για τους ίδιους όσο και για τους ασθενείς και εξέφρασαν την αγωνία και την αγανάκτησή τους, υπογραμμίζοντας πως θα πρέπει να γίνει κάτι άμεσα εν όψει και της θερινής περιόδου, που η επισκεψιμότητα στην περιοχή θα είναι αυξημένη.
“Στην ιατρική υπηρεσία υπάρχει μια σοβαρή δυσλειτουργία, η οποία αποτυπώνεται ουσιαστικά με δύο τρόπους. Ο πρώτος είναι ότι πέρα από τα προβλήματα στελέχωσης για τα τακτικά περιστατικά κτλ, έχει ανακύψει με μεγαλύτερη όξυνση το τελευταίο διάστημα το ζήτημα της ασφαλούς εφημέρευσης. Το δεύτερο είναι ότι οι συνθήκες εργασίας των γιατρών στο Νοσοκομείο Πρέβεζας ουσιαστικά αποτελούν από μόνες τους αντικίνητρο στο να στελεχωθεί το Νοσοκομείο περαιτέρω με συναδέλφους, οι οποίοι ενδεχομένως να ήθελαν να έρθουν να εργαστούν στην Πρέβεζα” ανέφερε αρχικά ο Πρόεδρος του Συλλόγου Εργαζομένων Κώστας Κύρλας σημειώνοντας πως το να μην εφημερεύουν γιατροί οι οποίοι υποστηρίζουν τη ζωή σε ενεργή εφημερία Νοσοκομείου , αποτελεί επί της ουσίας σοβαρή δυσλειτουργία και μια κατάσταση στην οποία δεν είναι ασφαλής η εφημέρευση.
“Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα τόσο στη λειτουργία του Νοσοκομείου όσο και προς την παροχή υπηρεσιών υγείας προς τους κατοίκους και τους ασθενείς. Αυτό είναι ένα ζήτημα το οποίο είναι υπαρκτό στο Νοσοκομείο για μεγάλο χρονικό διάστημα. Το έχουμε αναδείξει ως εργαζόμενοι και ως Σωματείο πάρα πολλές φορές και αντί να υποχωρήσει και σιγά-σιγά να βελτιώνεται, επιδεινώνεται. Αν αναλογιστούμε και το γεγονός ότι μπαίνουμε σε μια θερινή περίοδο στην οποία ο πληθυσμός της Πρέβεζας θα αυξηθεί λόγω επισκεπτών και τουριστών, καταλαβαίνετε ότι οι πιθανότητες να δημιουργηθούν καταστάσεις που να μην μπορούμε να τις διαχειριστούμε και να κινδυνέψουν άνθρωποι οι οποίοι θα μπορούσαν να γίνουν καλά, αυξάνονται σημαντικά” τόνισε ο κ. Κύρλας αναφέροντας ενδεικτικά ότι σε ένα τροχαίο ατύχημα με πολυτραυματίες το Νοσοκομείο δεν θα μπορέσει να ανταποκριθεί, αφού πολλές ημέρες του μήνα δεν εφημερεύει χειρουργός ή ορθοπαιδικός.
Ο κ. Κύρλας επέρριψε ευθύνες τόσο στη διοίκηση του Νοσοκομείου όσο και την ηγεσία του Υπουργείου Υγείας για τη μη στελέχωση του Νοσοκομείου Πρέβεζας σημειώνοντας πως οι γιατροί πλέον δεν επιλέγουν το ΕΣΥ και ειδικότερα το Νοσοκομείο της Πρέβεζας γιατί στην ουσία υπάρχουν αντικίνητρα όπως η υπερεφημέρευση, οι χαμηλές μισθολογικές απολαβές κλπ. τα οποία όπως είπε δημιουργούν στις Δομές Υγείας μια άνιση κατανομή του ήδη λειψού επιστημονικού δυναμικού, το οποίο συγκεντρώνεται σε λίγα τριτοβάθμια Νοσοκομεία.
“Αυτά είναι ζητήματα που κι εμείς τα ξέρουμε και οι πολίτες της Πρέβεζας και η διοίκηση και το Υπουργείο τα ξέρει αλλά κατά τη γνώμη μας ηθελημένα σέρνεται αυτή τη κατάσταση. Ηθελημένα υποβαθμίζονται Νοσοκομεία όπως της Πρέβεζας με τελικό σκοπό να μετατραπούν σε Νοσοκομεία επιχειρήσεις τα οποία θα πρέπει να λειτουργούν στη λογική του κόστους-οφέλους. Νομίζω ότι το να λειτουργεί σωστά το Νοσοκομείο δεν είναι κάτι το οποίο είναι ευθύνη των γιατρών ή είναι κάτι το οποίο ουσιαστικά έχει να κάνει μόνο με την ποιότητα και τις συνθήκες εργασίας του ιατρικού ή του λοιπού προσωπικού. Είναι κάτι το οποίο απασχολεί όλη την κοινωνία της Πρέβεζας γιατί το να δουλεύει ένα Νοσοκομείο σωστά, δουλεύει πρωτίστως για τους ασθενείς και δευτερευόντως για το προσωπικό το οποίο υπάρχει μέσα. Η δικιά μας αγωνία και τα δικά μας αιτήματα δεν εστιάζουν στα στενά συντεχνιακά μας ζητήματα, εστιάζουν στο να μπορούμε να ασκούμε το επάγγελμά μας με όσο το δυνατόν καλύτερους όρους και να μπορούμε να παρέχουμε όσο γίνεται πιο ποιοτικές υπηρεσίες υγείας στους κατοίκους” κατέληξε ο κ. Κύρλας σημειώνοντας πως μπροστά στην πραγματική αγανάκτηση και αγωνία των γιατρών πραγματοποιήθηκε συνέλευση του ιατρικού προσωπικού και κατέληξε σε βασικά αιτήματα τα οποία θα αναδειχθούν και το επόμενο διάστημα εν όψει και της απεργίας της 21ης Μαΐου.
Στην τραγική κατάσταση του Νοσοκομείου αναφέρθηκε η διευθύντρια του ακτινολογικού τμήματος και πρόεδρος του επιστημονικού συμβουλίου κα Αθανασία Ηλιοπούλου, λέγοντας χαρακτηριστικά πως ο ασθενής πλέον δεν έχει πρόσβαση στο Νοσοκομείο της Πρέβεζας.
“Ο ασθενής πλέον δεν έχει πρόσβαση στο Νοσοκομείο. Δεν έχει πρόσβαση σε πρωινά ιατρεία. Καμία πρόσβαση. Δεν έχει πρόσβαση όμως ούτε και στην εφημερία. Δηλαδή πρέπει να επιλέξεις τι θα πάθεις για να έρθεις στο Νοσοκομείο ή να είσαι προθανάτιος; Δεν έχει πρόσβαση στο Νοσοκομείο αυτή τη στιγμή. Έχουμε έναν ορθοπαιδικό και τα ορθοπαιδικά κατά κόρον θα αυξηθούν τους καλοκαιρινούς μήνες, ούτε και τώρα δεν μπορούν να καλυφθούν με έναν ορθοπαιδικό! Έχουμε εφημερίες κενές από χειρουργό. Αυτή τη στιγμή μόνιμα διορισμένος στο Νοσοκομείο μας είναι μόνο ένας χειρουργός και οι άλλοι δύο έρχονται με ειδικές συνθήκες, με μπλοκάκια, είναι συνταξιούχοι, προεπιλέγουν τις μέρες που θα εμφανίζονται και τον αριθμό των εφημεριών. Ως εκ τούτου καταλαβαίνετε ότι δεν λειτουργεί το σύστημα. Δεν μπορούν να καλυφθούν οι εφημερίες. Οι αναισθησιολόγοι είναι οριακά, δουλεύουν με 10 εφημερίες το μήνα και δεν μπορούν ούτε να ξεκουραστούν. Δεν υπάρχουν και ειδικευόμενοι λόγω των συγκεκριμένων συνθηκών. Δεν υπάρχουν ειδικότητες βασικές να καλύπτουν, ούτε και παθολόγοι επί της ουσίας και το κυριότερο δεν υπάρχει πρόγραμμα εφημερίας. Το πρόγραμμα βγαίνει μέρα με τη μέρα, μετακινούν, κάνουν...δεν ξέρουμε καν ποιος εφημερεύει. Φέρνουν άτομα από το πουθενά ή δεν φέρνουν καθόλου άτομα...” τόνισε η κα Ηλιοπούλου, σημειώνοντας πως το επιστημονικό συμβούλιο κατέληξε σε μια συγκεκριμένη πρόταση σύμφωνα με την οποία θα μπορούσε να λειτουργήσει το Νοσοκομείο για κάποιο χρονικό διάστημα, εάν αυτή προωθηθεί από το διοικητή του Νοσοκομείου και προς τον διοικητή της 6ης ΥΠΕ.
“Θεωρούμε ότι είναι σωστό, τουλάχιστον για μια προσβασιμότητα των ασθενών προς το Νοσοκομείο να υπάρχει ένα ενιαίο Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών, το οποίο να λειτουργεί με γενικούς γιατρούς. Έχουμε κάνει και πρόταση ότι θεωρούμε ότι χρειάζονται δύο γενικοί γιατροί τις καθημερινές και τρεις τα Σαββατοκύριακα, να αντιμετωπίζουν τουλάχιστον ένα ποσοστό των επειγόντων περιστατικών. Δηλαδή να μην έρχεται ένα περιστατικό και να του λέμε δεν έχουμε ορθοπαιδικό, φύγε, δεν έχουμε παιδίατρο, φύγε. Να μην έρχεται ο οποιοσδήποτε εδώ και να εκδιώκεται από το Νοσοκομείο. Είναι ντροπή για όλους μας. Είναι ντροπή και για εμάς τους γιατρούς και για το νοσηλευτικό προσωπικό, για όλους μας! Είναι πολύ σημαντικό να δοθεί λύση ημίμετρο μέχρι να γίνει κάτι! Δεν υπάρχει δυστυχώς ανταπόκριση από πουθενά. Τα καινούργια κριτήρια του Υπουργού είναι το τι εισπράττει το Νοσοκομείο και τι κινητικότητα έχει...το αν θα γίνουν απογευματινά ιατρεία...από ποιους θα γίνουν; Εδώ δεν μπορούμε να κάνουμε πρωινά θα κάνουμε και απογευματινά; το θέμα τους είναι τι κίνηση έχει το Νοσοκομείο...τι κίνηση να έχει, αφού τους διώχνουμε από την πόρτα! Τι κίνηση έχει το Νοσοκομείο και τι εισπραξιμότητα μπορεί να έχει το Νοσοκομείο. Κριτήρια τα οποία αυτή τη στιγμή δεν μπορούν να είναι...αντί να προσπαθούν να μας βοηθήσουν με κάποιο τρόπο και κάποια λύση, απομακρύνονται από το πρόβλημα παρασάγγας. Η πρότασή μας που πέρασε παμψηφεί είναι να αναλάβουν τα ΤΕΠ γενικοί γιατροί, με ένα μίνιμουμ δύο τις καθημερινές και τρεις τις αργίες. Και από εκεί και μετά και οι γιατροί θα είναι πιο ξεκούραστοι, έστω κάποιες ειδικότητες και θα υπάρξει και μια πιο ομοιογενής αντιμετώπιση του κόσμου. Δεν θα τους διώχνουμε από την πόρτα. Είναι ντροπή! Τους διώχνουμε το πρωί, τους διώχνουμε το μεσημέρι, τους διώχνουμε το βράδυ. Τους διώχνουμε στις αργίες και στις γιορτές. Τι κάνουμε δηλαδή εμείς εδώ...είναι αφόρητες αυτές οι συνθήκες και τραγικό αυτό που συμβαίνει. Ξεφεύγει από το λογικό και το ανθρώπινο, για να μην πω για το ιατρικό..” κατέληξε η πρόεδρος του επιστημονικού συμβουλίου .